Atatürk AKUT 20. Yıl
BAĞIŞ VE DESTEKLERİNİZ
- Mobil Ödeme
- SMS (2930)
- Banka Hesap Numaralarımız
- Diğer
AKUT'UN SPONSORLARI

100.YIL ANISINA KÜREKLE NEW YORK - GELİBOLU


25 Nisan 2014 Cuma 21:53

Çanakkale'nin 100. yıldönümü anısına New York'tan Gelibolu'ya kürek çekecek

Dünyada ekstrem spor kavramına yepyeni bir ufuk kazandıran 9 sporcudan biri olan AKUT sporcusu Erden Eruç; daha önce kürekle kat ettiği okyanusu yeniden geçip, daha sonra da Akdeniz'in zorlu dalgalarıyla boğuşacak. Yaklaşık 10 ay sürmesi beklenen denemesinde Eruç, New York'tan yola çıkarak okyanusu kürek çekerek geçmeyi ve ardından Akdeniz'i boydan boya geçerek Çanakkale Savaşı'nın 100. yıldönümünde; seneye Şafak Ayini yapılırken Anzak Koyu'na ulaşmayı planlıyor.

Atatürk'ün "YURTTA SULH CİHANDA SULH" ilkesinden hareket eden AKUT sporcusu Erden Eruc, 11 Eylül sonrasında, dünyaya ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafya insanına; özellikle din, mezhep ve etnik kökenli çatışmaların, anlaşmazlıkların ürkütücü boyutlara ulaştığının altını çizerek; "Oysa biz, “Yurtta Barış Dünyada Barış” diyen bir Ata'nın etrafında buluştuk... Oysa biz, bu topraklarda ölen düşman askerlerinin annelerine yazdığı mektupta; “Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır” cümleleriyle kendisini ifade eden; savaş ve ölüm gibi kavramları bile dostça kullanabilmiş bir liderin izinden gitmeye çalışıyoruz." diye konuştu ve sözlerine şöyle devam etti:

"Ülkemize, coğrafyamıza, inancımıza, ulusumuza, kültürümüze karşı bir haksızlık var ise buna karşı bizim de sorumluluklarımız var. Demek ki kendimizi iyi anlatamamışız. O zaman kendimizi onların en iyi anlayacakları dilde ifade etmek en doğrusu. Dünyada, spor ve doğa ile mücadeleye dayalı projeler ilgiyle izlenir. İnsanoğlunun sınırı merak edilir. Her birimiz bu sınırları farklı noktalarda zorladık ve yeni sınırlar çizdik. Ben de bir böyle bir projeyi bir AKUT sporcusu olarak gerçekleştirmekten gurur duyarım. Onları etkilemenin en güzel yolu onlarla kavga etmek değil; onların hayallerini süsleyen projeleri, riskleri de göze alarak onlardan önce başararak hayranlıklarını kazanmaktır. O herkesi ürküten güney denizlerini veya 1700’lerden beridir onları cezbeden “Northwest Passage” gibi rotaları tarihte ilk defa kürekle geçmek, zorlu dünya dağlarında yeni rotalar açmak, kutuplara başkalarının gitmediği yöntemlerle gitmek, keşifler dünyasında önlere çıkmak... Bunları başarabildiğimiz zaman inanın yeryüzünde çok daha farklı bir yere sahip olacağız..."

18 Mart 1915 günü, İhtilaf savaş gemilerinin boğaz girişinde durdurulması Türkiye'de "Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü" olarak kutlanırken; kısa süre sonra Osmanlı savunmasını yarmak üzere Avusturalya ve Yeni Zelanda askerlerinin Arıburnu'nda karaya çıktığı 25 Nisan günü ise ANZAC (Australian and New Zealand Army Corps) Günü olarak anılır.

Erden Eruç, farklı milletten yüzbinlerce genç insanın koyun koyuna yattığı bu topraklarda, onların anısına saygı göstermek adına, 2 ay içinde New York'tan yola çıkacak. Kendi kas gücünü kullanarak, küreklerle Atlas Okyanusu'nu Doğu'ya doğru kat edecek olan Eruc; ardından Cebelitarık ve Akdeniz'in zorlu sularını geçerek Çanakkale'ye ulaşacak. Erden Eruc'un planladığı gibi gerçekleşebilirse başarılı sporcu, Çanakkale savaşlarının 100. yıl dönümünde Gelibolu'ya ulaşarak bir ilke daha imza atacak...

 

Ek bilgi için: http://www.KaslaGit.com Erden Eruç – 30 Mart 2014