TARİH: 22 Ağustos 1998
TARAFLAR: T.C Orman Bakanlığı ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: T.C Orman Bakanlığı ve AKUT Derneği arasında doğal afetler ve arama kurtarmayı gerektiren durumlarda yapılacak işbirliği esaslarını kapsar.
 
TARİH: Aralık 1999
TARAFLAR: Türk Hava Kurumu (THK) ve AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolun taraflarıdır.
KAPSAM: Karşılıklı verilecek eğitimlerle ilgili AKUT ve THK'nun görev ve sorumluluklarını kapsar.
 
TARİH: 01 Aralık 2003
TARAFLAR: Yunan Kızılhaçı ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolun taraflarıdır.
KAPSAM: İşbu protokolün kapsamı tarafların kurtarma timleri arasındaki teknik ekipman uyumuna imkan tanımak için Yunan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmış bir bağışı paylaşaklarını teyit etmektedir.
 
TARİH: 25 Mart 2004
TARAFLAR: AstraZeneca İlaç San.ve Tic.Ltd.Şti ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolun taraflarıdır.
KAPSAM: Bir Nefes İçin sloganıyla 2004 yılında 81 ilin ziyaret edilerek gerçekleşek sağlık taramalarının uygulanması için dorse ve sağlık aracının hazırlanıp gerekli donanımla AKUT'a verilmesini kapsar.
 
TARİH: 01 Eylül 2004
TARAFLAR: Türkiye İş Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolun
KAPSAM: İş Bankası Afet Hazırlık Planı. İş Bankası Acil Durum Planı.İş Bankası Yardım ve Toplanma Merkezlerini ve İş bankası tarafından Afet Hazırlık Programı kapsamında bugüne kadar yapılan hazırlık ve çalışmaları inceleyip değerlendirilip görüş ve detayları rapor olarak İŞ BANKASI ile paylaşılması.
 
TARİH: 03 Kasım 2004
TARAFLAR: S&Q Mart Akademi ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: AKUT'un belirtilen konulardaki eğitim konularının S&Q MART tarafından pazarlanmasını, satışını, eğitim planlama ve koordinasyonunun yapılması ve performansının değerlendirilmesini kapsar.
 
TARİH: 07 Nisan 2005
TARAFLAR: Samsung Elektronik (Samsung) ile AKUT Derneği bu protokolun doğrudan taraflarıdır.
KAPSAM: AKUT tarafından düzenlenen eğitimlerde, tatbikatlarda, katıldığı fuar ve sergilerde kullanacağı elektronik ekipman ve bilgisayarların Samsung tarafından sponsorluk anlaşması dahilinde verileceğini kapsar.
 
TARİH: 19 Mayıs 2005
TARAFLAR: Kocaeli Sanayici ve İş Adamları Derneği ile AKUT Derneği bu protokolun doğrudan taraflarıdır.
KAPSAM: AKUT tarafından KOSİAD'ın İş Yeri Güvenliği Merkezinde Toplum Afet Mücadele Takımı (TAMT) eğitimi verilmesini kapsar.
 
TARİH: 14 Temmuz 2005
TARAFLAR: Boğaziçi Üniversitesi ve AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolun taraflarıdır.
KAPSAM: Boğaziçi Üniversitesi ve AKUT Arama Kurtarma Derneği arasında doğal afetler başta olmak üzere;dağ ve diğer doğa koşullarında meydana gelen kaybolma ve kaza olaylarında,yerleşim yerleri dahilinde oluşan büyük kazalarda,kamu düzenini tehdit eden terör olayları ve saldırılarda oluşan bir kriz veya Arama ve Kurtarmayı gerektiren olay vuku bulduğunda yapılacak işbirliği esasları ve söz konusu olaylara daha etkin müdahale amacıyla gerçekleştirilecek;ortak eğitim,öğretim,teknolojik destek ve know-how değişimi konuları bu işbirliği protokolunün kapsamıdır.
 
TARİH: 08 Eylül 2006
TARAFLAR: Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolun taraflarıdır.
KAPSAM: Milas Bodrum Havalimanı'nda AKUT Arama Kurtarma Derneği'ne tahsis edilen üç adet bağış kumbarası için ücretsiz olarak tahsis edilen mahallerin protokol şartlarını belirtmektedir.
 
TARİH: 21 Aralık 2006
TARAFLAR: Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol M.Y.O ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolun taraflarıdır.
KAPSAM: Meslek Yüksek Okulu Özel Güvenlik ve Koruma programında eğitim gören öğrencilerin Üniversite ve AKUT Arama Kurtarma Derneği tarafından 82 saatlik Toplum Afet Müdahale Takımı (TAMT) eğitimi ve pratik çalışma esaslarını kapsar.
 
TARİH: 30 Ekim 2007
TARAFLAR: Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Gaziantep AKUT ekibine Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yer tahsisi.
 
TARİH: 07 Şubat 2008
TARAFLAR: AKUT Arama Kurtarma Derneği ile Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı doğrudan bu protokolun taraflarıdır.
KAPSAM: AKUT davet edildiği Birleşmiş Milletler bünyesinde (INSARAG) düzenlenen toplantılara katılmak amacıyla ortaklığın ulaşım sponsorluğunu kapsar. AKUT, THY talep etmesi halinde 150 kişiye eğitim verecektir.
 
TARİH: 27 Mart 2008
TARAFLAR: T.C Nilüfer Belediye Başkanlığı ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Belediyeye ait olan Fethiye-İhsaniye uygulama imar planı dahilinde belirlenmiş alanın AKUT Bursa ekibine tahsisi ve kullanım şartları ile belediye ile ortak çalışma konularını kapsar.
 
TARİH: 15 Nisan 2008
TARAFLAR: Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Üniversitenin öğrencilerine doğal afet bilincini yerleştirmek deprem sel ve yangın gibi olaylardan en az zararla nasıl çıkılacağı bilgisini ve becerisini vermek ikincil olarak da ülkemizin ihtiyacı olan konularda sosyal sorumluluk projeleri geliştirmek ve uygulamak amacı ile öğrenci topluluğu kurmaktır.
 
TARİH: 12 Şubat 2009
TARAFLAR: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının sorumluluk alanı içerisinde meydana gelebilecek tüm doğal afetler, kazalar, organizasyonlar ve tatbikat ve eğitimlerde İtfaiye Daire Başkanlığı ile AKUT Kocaeli şubesi arasında karşılıklı işbirliği.
 
TARİH: 17 Şubat 2009
TARAFLAR: T.C Bilecik İli Bozüyük Belediye Başkanlığı İtfaiye Müdürlüğü ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Belediyenin Afet Koordinasyon Merkezi binasının tahsisi.
 
TARİH: 10 Eylül 2009
TARAFLAR: Sakarya Üniversitesi ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Sakarya Üniversitesi bünyesinde AKUT Öğrenci Topluluğu kurulması.
 
TARİH: 10 Eylül 2009
TARAFLAR: Sakarya Üniversitesi ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Sakarya Üniversitesi bünyesinde AKUT Öğrenci Topluluğu kurulması.
 
TARİH: 12 Mart 2010
TARAFLAR: Gaziantep Üniversitesi ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Gaziantep Üniversitesi bünyesinde AKUT Öğrenci Topluluğu kurulması.
 
TARİH: Ekim 2010
TARAFLAR: Baku-Tbilisi-Ceyhan Pipeline Company Türkiye Şubesi, Çukurova Üniversitesi, AKUT Arama Kurtarma Derneği ve BOTAŞ International LTD.ŞTİ. doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Projenin öncelikli girişimi olan CEYDEM'in ulusal ve uluslar arası standartlara uygun şekilde tasarlanıp, inşa edilmesi ve işletilmesinin sağlanması, boru hattında çalışan yangın ekibinin kapasitesinin sürekli geliştirilmesi.
 
TARİH: 15 Ekim 2010
TARAFLAR: Vetline Hayvan Hastanesi ve AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: AKUT Arama Kurtarma Derneği K9 Köpekli Arama Biriminde görev alan arama köpeklerinin afet öncesi durumlarda ve afet bölgesinde ulaşım öncesinde sağlık kontrollerinin yapılması ve operasyonel köpeklerin sağlık kontrollerinin takip ve kayıt altında tutulmasını kapsar.
 
TARİH: 10 Aralık 2010
TARAFLAR: AKUT Arama Kurtarma Derneği ile Bayrampaşa Yaşam Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Bayrampaşa'da kurulacak TAMT'ın eğitimlerinin AKUT tarafından verilmesi, eğitim seminerleri düzenlenmesi.
 
TARİH: 01 Ocak 2011
TARAFLAR: BP Petrolleri A.Ş ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: 2011 Yılı içerisinde AKUT tarafından gerçekleştirilen faaliyetleri kapsamında sponsorun yakıt tüketimine katkı vermesini kapsar.
 
TARİH: 06 Ocak 2011
TARAFLAR: T.C Seferihisar Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile AKUT Seferihisar Ekibi (AKUT Arama Kurtarma Derneği) doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Eğitim öğretim yılının 1.döneminde rehberlik saatleri veya eğitim öğretimi aksatmayacak bir zaman dilimi içerisinde, ilköğretim 7.ve 8. Sınıf öğrencileri ile ortaöğretim 9.ve10. sınıfların doğal afet öncesi, sonrası, doğru davranış biçimlerinin geliştirilmesi, eğitimlerin verilmesi.
 
TARİH: 11 Ocak 2011
TARAFLAR: AKUT Arama Kurtarma Derneği ile MNG Havayolları ve Taşımacılık A.Ş doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: AKUT'un mevcut bir yurtdışı operasyonuna çıkma kararını takiben Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibi'nin 45 personel,kişisel çantalar ve 3 ton arama ve kurtarma ekipmanı ile MNG Havayolları imkanları ile ulaştırılması.
 
TARİH: 21 Ocak 2011
TARAFLAR: Efe Tur ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: AKUT'un mevcut bir yurtdışı operasyonuna çıkma kararını takiben Efe Tur'un sağlayacağı imkanlar ile 45 kişilik personelin,kişisel eşyaları ile birlikte uçuş noktasına ulaştırılması ve geri dönüşte aynı desteğin sağlanmasını kapsar.
 
TARİH: 02 Şubat 2011
TARAFLAR: Türk Kızılayı (Türkiye Kızılay Derneği) ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Türk Kızılayı ve AKUT'un ulusal ve uluslar arası afet müdahalelerine yönelik karşılıklı ilişkilerini belirlemek.
 
TARİH: Nisan 2011
TARAFLAR: Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı,Hacettepe Üniversitesi,AKUT Arama Kurtarma Derneği ve Mağaracılık Federasyonu doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Doğada Arama ve Kurtarma Sempozyumu düzenlenmesi,usul ve esasların belirlenmesi.
 
TARİH: 18 Nisan 2011
TARAFLAR: Marmara Belediyeler Birliği, Adalar Belediyesi ve AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Adalar Belediyesi sınırları içerisinde gerçekleştirilecek olan ‘Atık Yönetimi Sistemi'ni' kurarken hedeflenen bölge halkını eğitim, bilinçlendirme ve çevreye olan duyarlılığı arttırma konularında daha etkin ve kapsamlı çalışmaların yapılmasını sağlamak.
 
TARİH: 04 Temmuz 2011
TARAFLAR: Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Kulübü ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: AKUT'un menfaatine olmak üzere,Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Kulübü proje kapsamında sponsorluk görüşmeleri yapıp,gerekli ilişkilerin kurulması ve yürütülmesi faaliyetlerinde bulunacaktır.
 
TARİH: 05 Ekim 2011
TARAFLAR: T.C İstanbul Kültür Üniversitesi ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Üniversite bünyesinde AKUT Öğrenci Topluluğu kurulması.
 
TARİH: 20 Kasım 2011
TARAFLAR: AKUT Arama Kurtarma Derneği ile Türkiye Çocuk Zirvesi-Çocuk Hakları Zirvesi Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Türkiye Çocuk AKUT Gönüllüleri projesini başlatmak, toplumsal yaşama ve toplumsal sorumluluk konusunda farkındalığa ilk adımların atıldığı çocukluk döneminden başlayarak, yarına ve yaşama ilişkin sağlam temelleri olan bireyler yetiştirmek.
 
TARİH: 14 Mart 2012
TARAFLAR: T.C Şehitkamil Belediye Başkanlığı ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Olası afetlerde kullanılmak üzere AKUT'a belediye tarafından arama kurtarma malzemesi temin edilmesi, AKUT'un eğitim ve bilinçlendirme toplantıları düzenlemesi.
 
TARİH: 14 Mayıs 2012
TARAFLAR: T.C Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanlığı ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Olağanüstü hal, acil durum, afet,kriz,seferberlik veya savaş hallerinde mevcut imkanlar dahilinde karşılıklı yardım ve işbirliğini kapsar.
 
TARİH: 20 Mart 2013
TARAFLAR: Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile AKUT Arama Kurtarma Derneği AKUT Çocuk Akademisi doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Adalet Bakanlığı mevzuat hükümleri ve AKUT Arama Kurtarma Derneğinin Disiplin ve Etik Yönetmeliği dikkate alınarak yapılacak seminer, eğitim bilgilendirme, proje ve atölye çalışmaları, çocuklara yönelik çalışmaları yapmak.
 
TARİH: 05 Nisan 2013
TARAFLAR: T.C Tokat İl Özel İdaresi ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Operasyon ve Eğitim merkezi yeri tahsisi.
 
TARİH: 13 Mayıs 2013
TARAFLAR: Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: İldeki okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ile velilerin afetler konusundaki bilgilerinin arttırılması, ilk ve ortaöğretim okullarında risk yönetimi konusunda bilincin teşvik edilmesi için afet kapasitesinin güçlendirilmesi bilimsel ve teknolojik verilere dayalı eğitim ve bilinçlendirmenin yapılması.
 
TARİH: 04 Kasım 2013
TARAFLAR: İstanbul Bilgi Üniversitesi ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: İstanbul Bilgi Üniversitesinde AKUT Öğrenci Topluluğu kurulması
 
TARİH: ---
TARAFLAR: AKUT Ankara ve Çankaya Belediyesi
KAPSAM: Çankaya Belediyesi bünyesindeki bir grup personele, Doğal Afetlerde Arama Kurtarma ve ilkyardım eğitimi verilerek Çankaya Belediye Başkanlığı bünyesinde ilgili ekibin oluşturulması, eğitimin AKUT tarafından verilmesi, Kahire Caddesi üzerinde Çankaya Belediyesine ait tesislerin içinde AKUT Ankara Merkezinin oluşturulacağı alanın tahsisini ve ihtiyaçlarının karşılanmasını ve Çankaya Belediyesi rehabilitasyon merkezindeki hayvanlar arasından yetiştirilmeye müsait olanların seçilip AKUT Ankara Köpek Rehabilitasyon Grubu tarafından bekçilik amaçlı,alan koruma köpeği ve rehberlik desteği verecek arkadaş köpek olarak yaşlarına ve özelliklerine göre eğitilmesini kapsamaktadır.
 
TARİH: ---
TARAFLAR: Bisikletliler Derneği ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolun taraflarıdır.
KAPSAM: AKUT ve Bisikletliler Derneğinin tüzüklerindeki faaliyetlerini gerçekleştiren birlikte hareket edebilecekleri alanlarda karşılıklı olarak yapacakları işbirliğini ve birbirlerinin çalışmalarını geliştirici faaliyetlerin planlanması konularını kapsar.
 
TARİH: ---
TARAFLAR: İstanbul Erkek Lisesi Sakarya İzci Grubu ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Sakarya İzci Grubu ve AKUT'un beraber yapacakları eğitim ve afet müdahalelerine yönelik karşılıklı ilişkileri belirlemek, kurumların ortak hareket kabiliyetlerini belirlemek.
 
TARİH: ---
TARAFLAR: Erzincan Üniversitesi ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Erzincan Üniversitesi bünyesinde AKUT Öğrenci Topluluğu kurulması. Topluluğun çalışma prensiplerini belirlemek ve üniversite ve AKUT'un karşılıklı işbirliği yapması.
 
TARİH: 09 Kasım 2016
TARAFLAR: T.C Karabağlar Belediye Başkanlığı ile AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Karabağlar Belediyesi ile AKUT Arama ve Kurtarma Derneği bu ortak hizmet projesi ile halkın afetlere hazır olması kapsamında daha fazla hayatı kurtarmayı hedefleyen uzun vadeli ve aynı ortak amacı paylaşmaktadırlar. Köklü kurumsal tarihi geçmişe ve bu konulardaki bilgi birikimiyle güçlü kaynaklara sahip Karabağlar Belediyesi ile afet sonrasında müdahale alanında deneyime sahip olan AKUT Arama ve Kurtarma Derneği, karşılıklı işbirliği ve dayanışmanın temel alındığı bir platform oluşturarak, gerçekleştirecekleri faaliyetlerin etkinliğini arttırmayı amaçlamaktadırlar.
 
TARİH: 13 Şubat 2017
TARAFLAR: Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile AKUT Arama Kurtarma Derneği Mersin Ekibi bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Mersin Büyükşehir Belediyesi itfaiye Dairesi Başkanlığının sorumluluk alanı içerisinde meydana gelebilecek yangınlara, su baskınlarına, her türlü kaza, çökme, patlama, mahsur kalma, dağ ve doğa koşullarında kayıp arama ve benzeri durumlarda teknik kurtarma gerektiren olaylara müdahale edilmesinde, ilk yardım hizmetlerinin yürütülmesinde, su altında her türlü arama ve kurtarma olaylarına müdahale edilmesinde, müsabakalarda, organizasyonlarda, eğitimlerde, sosyal sorumluluk projelerinde ve tatbikatlarda Mersin Büyükşehir Belediyesi itfaiye Dairesi Başkanlığı ile AKUT Arama Kurtarma Derneği Mersin Ekibi arasında karşılıklı işbirliği yapılmasıdır.
 
TARİH: 02 Kasım 2017
TARAFLAR: Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve AKUT Arama Kurtarma Derneği doğrudan bu protokolün taraflarıdır.
KAPSAM: Bu protokol Türkiye’de ve yurt dışında yapılabilecek aşağıdaki çalışmaları kapsar:
  1. Acil durum ve afetlerden sonra müdahale çalışmalarında arama-kurtarma faaliyeti başta olmak üzere gerçekleştirilecek çalışmalar,
  2. Acil durum ve afetlere müdahale alanlarında kurumsal müdahale kapasitesi yaratacak ve geliştirmek için yapılabilecek, eğitim ve tatbikatlar dahil tüm çalışmalar ve bunlar için gerekli eğitim materyallerinin üretilmesi,
  3. Acil durum ve afetlere ilişkin tüm konularda toplumu hazırlamak amaçlı yapılacak bilgilendirme, bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları ve bunlar için gerekli eğitim ve tanıtım materyallerinin üretilmesi,
  4. Gerçek ve tüzel kişilere afetler ve acil durumlara hazırlık ve bunlardan sonra yapılacak müdahaleye dair ücretli veya ücretsiz olarak eğitim, bilinçlendirme ve danışmanlık hizmeti verilmesi,
  5. Acil durum ve afetlere ilişkin tüm konularda, bilimsel – teknik araştırmalar ve projeler gerçekleştirmek, bunların sonuçlarına ilişkin yayınlar yapmak,
  6. İki tarafın da ortak çalışma konularında yasama ve kamu poltikası yapılmasına ve uygulanmasına destek vermek.

DESTEK VERENLER