42. İstanbul Maratonu’nda AKUT İçin Koş, Bir Can da Sen Kurtar!

8 Kasım İstanbul Maratonu ve 7-8 Kasım’da gerçekleşecek olan 42. İstanbul Sanal Maratonu için kayıtlar başladı. 8 Kasım’daki İstanbul Maratonu’nda 42 km fiziksel koşu ve 7-8 Kasım’da ise 5K, 10K ve15K sanal koşu seçenekleri mevcuttur. Pandemi önlemleri nedeniyle yalnızca 42 km koşucularının fiziki parkurda yer alacağı İstanbul Maratonu’nda 5-10 ve 15 km etapları için sanal koşu düzenlenecek ve katılımcılar kendi belirledikleri güzergahta koşabileceklerdir.

Sizler de AKUT için iyilik peşinde koşan elçilerimiz olarak derneğimize kaynak yaratabilir, bu eyleminizi sosyal çevrenizde duyurarak farkındalık yaratabilirsiniz. Adım Adım’ın “İyilik Peşinde Koş”  (İPK) (link verelim: https://ipk.adimadim.org) platformuna üye olduktan sonra platformda koşacağınız yardım projesini AKUT olarak seçmeniz yeterlidir. İPK platformu bağış toplama sürecinde size tüm yönlendirmeleri yapacak olup aşağıda da detaylı bilgi yer almaktadır. Sizlerle iletişim kurabilmemiz için kayıt sonrasında ekran görüntülerinizi adimadim@akut.org.tr adresine iletirseniz seviniriz.

İPK’da kampanyanızı oluşturduktan sonra 42. İstanbul Maratonu 42K ve sanal koşulara https://maraton.istanbul/ bağlantısından kayıt yaptırmayı unutmayın!

Yardımseverlik Koşusu Nedir?

Yardımseverlik koşusu, tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemek için başarıyla yürütülen bir farkındalık ve kaynak geliştirme yöntemidir. Yaşadıkları çevrede, toplumda veya dünyada yaşanan sorunlara izleyici kalmak yerine, bu sorunların çözümüne katkıda bulunmak, değişimin parçası olmak isteyen gönüllüler, ilgi alanlarına giren STK’ların projelerinde yardımseverlik koşusu yapmak için koşucu adayı olurlar.

Adım Adım Nedir?

Adım Adım, Mart 2008’de kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. Adım Adım Yardımseverlik Platformu, yardımseverlik koşusu (YK) yapmak isteyen sivil toplum kuruluşlarını ve gönüllüleri bir araya getiren platformlar kurar, yönetir ve geliştirir. Adım Adım, komünitesinde yer alan kişilerin çabasıyla başta koşu olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar ile ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlanmasına aracılık etmektedir.

2019 Haziran sonu itibariyle 61 bin + gönüllü koşucu ve 493 bin + bağışçı aracılığıyla Adım Adım, Yardımseverlik Platformu bünyesinde yer alan STK’lara aktarılan kaynak 52 milyon + TL’ye ulaşmıştır.

Yardımseverlik Koşusuna Katılım

  • Yardımseverlik koşusu yapmak isteyen bir gönüllü koşucu bunu ilk defa yapacaksa, öncelikle https://ipk.adimadim.org adresinde koşucu profilini oluşturur.
  • Seçtiği kampanya için hedeflediği toplam bağış miktarını ve ulaşmayı amaçladığı bağışçı sayısını profilinde gözükecek biçimde belirler.
  • İPK profili ve kampanya sayfası linklerini e-posta ile paylaşarak sosyal çevresindeki bağışçılara duyurabilir.
  • Gerek kendi kampanyasının, gerekse adına koştuğu STK’nın kampanyasının ilerlemelerine ilişkin bilgileri sisteme kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaparak takip edebilir (kendi topladığı bağış ile adına koştuğu STK’nın ulaştığı toplam bağış tutarının hedeflere oranı, profilinde grafik olarak görünür).
  • Topladığı bağış ve ulaştığı bağışçı sayılarına göre profiline eklenen özel rozetlere hak kazanır.
  • İPK’da profil oluşturup kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapan gönüllü koşucular ‘Desteklenen STK’lar’ sayfasından AKUT’un sayfasına ulaşarak buradaki ‘Soru Sor’ butonu aracılığıyla bize ulaşabilmektedirler. ‘Soru Sor’ butonundan paylaşılan sorular, ilgili STK’nın STK bilgilerinde sisteme girmiş olduğu e-posta adresine iletilmektedir.

DESTEK VERENLER