5-8.SINIFLAR İÇİN AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİNDEN AFET BİLİNCLENDİRME EĞİTİMİ PROJESİ  “AKUT JUNIOR”

AKUT Arama Kurtarma Derneği, toplumu bilinçlendirmeyi ve afetlere hazırlıklı olmayı kapsayan yeni bir çalışmaya imza atıyor.

Türkiye’de okullara ve kurumlara yönelik olarak kapsamlı afet bilinçlendirme programlarına sahip AKUT Arama Kurtarma Derneği, bu çalışmayla afet bilincini arttırırken aynı zamanda, kendi alanındaki deneyimlerini gençlerle paylaşarak, kriz anında onların uygun davranışlar geliştirmelerini hedeflemekte.

AKUT’un çağdaş bir vizyon ve sorumluluk duygusu ile oluşturduğu bu özgün projenin, ilköğretim ve lise kurumlarının eğitim anlayışına yeni bir soluk getireceğini düşünüyoruz.
Yapılacak çalışmanın ayrıntıları;

AKUT Arama Kurtarma Derneğinin, temin edeceği eğitmen vasıtasıyla okul ’un bünyesinde kuracağı “AKUT Junior Kulübü” katılımcısı öğrencilere bir yıl boyunca kulüp saatlerinde eğitim verilir.

Eğitim bir yıl süreli olup eğitim her hafta belirlenen bir günde yapılır. Bu eğitimlere Okul bünyesinden iki öğretmen eşlik eder.

Bir yıllık eğitim süresinin sonunda AKUT tarafından Okul’a ve öğrencilere sertifika verilir.

Eğitim programı dahilinde afet tanımı, afet türleri (Deprem-Yangın-Sel vb), afet çalışanları, tehlikeli maddeler, Afet ve sağlık ilişkisi, teknik lojistik bilgisi ve küresel Isınma konuları ile yaşam becerileri, doğa da yaşam, doğa sporları, kamp hayatı, doğa da yön bulma vb. konuları işlenir. Basitleştirilmiş teorik ağırlıklı bir programdır.

Sizler de bu deneyimi öğrencilerinize yaşatmak istiyorsanız derneğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgi ve Saygılarımızla...


DESTEK VERENLER