Küresel İklim Değişimine Bakışımız

Dünyamız  yıllardır insanoğlunun hoyratça kullandığı doğanın bir sonucu olarak  “küresel ısınma”tehditiyle karşı karşıya.maalesefki uzmanların söylemlerine göre geri dönüşü olmayan bir sürece girildi.Daha önceki yıllarda da küresel ısınmanın olası etkilerinden bahsedilirken  günümüzde artık bu etkinin tahmin edilenden çok daha erken tarihlerde  gerçekleşeceği konuşulmaktadır.

Bir çok bilim adamı bu konuyu dile getirmişler, ancak felaket tellallığıyla suçlanmışlardır. Bir çok büyük ve dünya politikalarında etkin  sanayi kuruluşları maalesefki küresel ısınmanın tehdit boyutlarını tamamen hiçe sayarak  ticari endişeleri uğruna küresel ısınmanın dünyamız üzerindeki negatif etkilerini duymazdan gelip  böylesine önemli bir meselenin gündemde kalmasını bile bir şekilde  engellemişlerdir.

Evet gerekli önlemler alınır, insanlar bilgilendirilir ve bu konuda bilinçlendirilirse küresel ısınmanın hızı yavaşlatılabilinir olduğu  bir çok uzmanın ortak görüşü olarak bilinmektedir.

Küresel ısınma etkisiyle dünyamızda olabilecek felaketleri saymakla bitmez dersek hiç de abartmış olmayız…Bitki örtüsünün azalması, kuraklık , ekolojik dengelerin bozulması birçok canlı hayvan türünün yok olması , açlık , susuzluk, sular altında kalacak yerleşim bölgeleri, değişen iklimler , salgın hastalıklar , eriyen buzullar, ekonomik çöküşler,göçler bölgesel savaşlar…

Her biri de insan hayatını birebir ilgilendiren ciddi meseleler …                            

Derneğimiz  kazalarda , afetlerde hayat kurtarmak  gibi ciddi bir konuda misyon yüklenmiş ve bunu bugüne kadar  başarıyla sürdürmüştür.

Kazalar ve  afetler; maalesef ki  zamanını yerini ve boyutunu bilemediğimiz ,sonucunda  bir çok can ve mal kayıplarıyla ödediğimiz olaylardır

Başlıcaları,deprem ,sel,fırtına, çığ , göçük,yangın, vs

Dernek olarak amacımız  bu  ve benzeri afetlerde hayat kurtarmaktır .

Bunu kimi zaman enkazda kimi zaman sel baskınında kimi zaman kan vererek yaptık kimi zamanda organ bağışı yaparak, yaşamdan sonra bile hayat kurtarmayı hedefledik.

Şimdiye kadar yerini, zamanını ve boyutunu bilmediğimiz afetlerle savaştık ama şimdi zamanını boyutunu tahmin edebildiğimiz ve tüm dünyayı kapsayabilecek olası en büyük  afetle karşı karşıyayız.”KÜRESEL ISINMA”….Elbette bu gün veya yarın değil ama çok ta uzak değil….

Hayat kurtarmayı misyon kabul etmiş derneğimizin böylesine hayati bir konuda tüm uzmanların küresel ısınmanın etkilerini artık yüksek sesle telafuz ettikleri bir zamanda harekete geçerek bu konuda da üzerine düşen sorumluluk anlayışının bir ifadesi olarak, sahip olduğu misyonu ve vizyonu gereği bireyleri,kurum ve kuruluşları bilgilendirmek ve bilinçlendirmek adına bünyesinde “küresel ısınma komitesi”adı altında yeni bir bölüm oluşturmuş ve bu konuda gerekli çalışmalara başlamıştır.

Amacımız  ülkemizde ve diğer ülkelerdeki küresel ısınma etkilerini takip etmek,önlemleri ve gelişimi hakkında bilgi edinmek ve bu konuda  birey ve toplumları,  kurum ve kuruluşları bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapmaktır.Bu çalışmalara başlarken yüce önderin sözü hep bize ışık olmuştur. 

"felaket başa gelmeden evvel,koruyucu ve önleyici tedbirleri düşünmek lazımdır.Geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur"
Mustafa Kemal ATATÜRK

“Geleceğimizi birlikte kurtaralım”
AKUT Küresel Isınma Komitesi


DESTEK VERENLER