25 Mayıs 2010

AKUT VE AKSİGORTA’NIN “HAYATA DEVAM TÜRKİYE” MARATONU BAŞLADI

Türkiye’nin ilk 3 boyutlu G-Force deprem simülatörüyle Taksim Meydanı’ndan törenle uğurlanan ve iki tırdan oluşan “Afet Eğitim” konvoyu; birinci etabında: İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Adana, Gaziantep, Malatya, Trabzon, Samsun ve Ankara’yı kapsayan 10 il ve 50 ilçede halka doğal afetler konusunda eğitim verecek ve sigorta bilincini yaygınlaştıracak.

Türkiye’nin kendi alanlarında en güvenilir kurumları olan Aksigorta ve AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin işbirliğiyle başlatılan “Hayata Devam Türkiye” sosyal sorumluluk projesi için özel olarak tasarlanan “Afet Eğitim Tırı” ile Türkiye’nin ilk 3 boyutlu “G-Force Deprem Tırı”ndan oluşan konvoy, Türkiye maratonunun 2 ay sürecek ilk etabı için 30 kişilik bir ekiple yola çıktı. Türkiye’nin dört bir tarafında halkı doğal afetlere karşı eğitmeyi hedefleyen projenin ilk etabında 1 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Aksigorta’nın, risk konusunda farkındalık yaratmak ve sigorta bilincini artırmak amacıyla AKUT’la yaptığı işbirliği ile 5 yılda 50 il ve 250 ilçede 5 milyon kişiye ulaşılarak; çocuklara, ebeveynlere, işletmelere ve engelli vatandaşlara afetlerin öncesinde, afet sırasında ve sonrasında neler yapmaları ve nelerden kaçınmaları gerektiği anlatılacak.

Projenin ilk etabı için yola çıkan ekip, G-Force deprem simülatörü ile halka deprem gerçeğini deneyimletirken; afet eğitim tırındaki plazma ekranlardan eğitim filmleri ve belgeseller izletilecek; sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapılarak seminerler, söyleşiler düzenlenecek; deprem - afet sergisi yapılacak ve interaktif tiyatro oyunu sahnelenecek. Ekipte bulunan profesyonel oyuncuların sergileyeceği tiyatro gösterisi ile afet ve sigorta konusu, halkın da katılabileceği interaktif oyunlarla eğlenceli bir şekilde işlenecek. Etkinliklere katılamayan ancak bilgilenmek isteyenler ise www.hayatadevamturkiye.com internet sitesinden tüm fotoğraflara, eğitim dökümanlarına, sürekli güncellenen bilgilere ulaşabilecek.

AKUT Genel Sekreteri Saydun Gökşin de törende bir konuşma yaparak şunları söyledi: “ M.Kemal ATATÜRK’ün “ Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır, geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur.” deyişini önemseyerek AKUT olarak yalnız felaketler esnasında değil, öncesinde de eğitimler, seminerler, söyleşiler, kitaplar ve benzeri imkânları kullanarak temel afet bilincini ülkemiz insanları aktararak felaketlerde en az hasarın ve can kaybının yaşanmasını sağlamayı amaçlıyoruz. İşte bu nedenle AKUT ve Aksigorta yana yana gelerek, her iki kurumun sahip olduğu kurum kimliği ve kurum kültürünü birleştirmek sureti ile Türkiye’nin ilk 3 boyutlu G Force Mobil Deprem Simulatör’ü TIR’ı ve ‘Hayata Devam Türkiye Afet Eğitim TIR’ını’ hayata geçirmekten büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz.” dedi.

G Force, 7.4 şiddetindeki depremi deneyimletiyor

AKUT ve deprem araştırmaları konusunda Türkiye'nin önde gelen bilim insanları tarafından tasarlanan 3 boyutlu G Force Deprem Simülatörü; aynı anda ve birbirinden bağımsız olarak her iki yana, yukarı ve aşağıya doğru hareket vererek ve bu hareketleri değişken şiddetlerde uygulayarak, 7.4 şiddetindeki depremi deneyimletebiliyor.

25 Mayıs günü başlayan ve 23 Temmuz günü sona erecek olan “Hayata Devam Türkiye” projesinin birinci etabında; İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Adana, Gaziantep, Malatya, Trabzon, Samsun ve Ankara’yı kapsayan 10 il ve 50 ilçede halka ulaşacak.


DESTEK VERENLER