AKUT Arama Kurtarma Derneği olarak her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz etkinliklerle, yakın tarihimizin dönüm noktalarından olan I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı cephelerinde yaşanan destansı anları, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, Aziz Milletimizin vatanı ve bağımsızlığı için canı pahasına verdiği kararlı ve onurlu mücadeleyi, şanlı zaferlerle dolu tarihimizde şehit düşen ve gazi olan tüm kahramanlarımızı saygı, minnet ve şükran duygularıyla anıyoruz.

Geleneksel Metristepe Zafer ve Şehitleri Anma Yürüyüşü 

1. İnönü Zaferi anısına Ocak ayının ilk haftasında AKUT Bozüyük Ekibimizin organizasyonuyla “Metristepe Zafer ve Şehitleri Anma Yürüyüşü” düzenlenmektedir. Bozüyük Nanedere mevkiinden başlayarak Metristepe Şehitler Anıtı’nda son bulan 8 km’lik yürüyüş, saygı duruşuyla sonlanmaktadır. Yürüyüşe AKUT ekiplerimizin yanı sıra çeşitli illerden gelen sporcular ve vatandaşlarımız da katılmaktadır. 

Sarıkamış Şehitlerini Anma

I. Dünya Savaşı sırasında Sarıkamış harekatında donarak yaşamlarını yitiren 90 bin şehit için her yıl Ocak ayında düzenlenen anma törenlerinde, Derneğimizi AKUT Bingöl Ekibimiz başta olmak üzere diğer illerden gelen gönüllülerimiz temsil etmektedir. 

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Kampı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü çerçevesinde her yıl geniş katılımla düzenlediğimiz Çanakkale Şehitlerini Anma Kampı iki gün sürmektedir. Gönüllülerimiz Seddülbahir’de kamp kurarak, Gelibolu yarımadasındaki anıtları ve şehitlikleri ziyaret etmekte, etkinlik Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni ile sona ermektedir.

Geleneksel Kocatepe Zafer Yürüyüşü

Geleneksel Kocatepe Zafer Yürüyüşü, her yıl Ağustos ayının son haftasında AKUT Afyon Ekibimizin organizasyonuyla, Kurtuluş Savaşı'nı zafere götüren Büyük Taarruz emrinin verildiği Afyon Kocatepe’de düzenlenmektedir. Şuhut’ta Atatürk’ün geçici karargahının bulunduğu Atatürk evini ziyaretle başlayan yürüyüş,13 km’lik parkurla Kocatepe’de sonlanmaktadır. Yürüyüşe gönüllülerimizin yanı sıra pek çok vatandaşımız da katılmaktadır.

Milli Bayram Resmi Geçitleri ve Anıtkabir Ziyaretleri

AKUT Arama Kurtarma Derneği olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Ankara’da gerçekleştirilen devlet törenlerinde, Türkiye’nin dört bir yanından gelen gönüllülerimizle resmi geçitte yer alarak vatandaşlarımızı selamlıyor, ardından Anıtkabir’i ziyaret ediyoruz. 

Ayrıca her 10 Kasım’da ve Milli Bayramlarımızda Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e olan minnet ve şükran duygularımızın ifadesi olarak Anıtkabir’i ziyaret ederek, Atamızın manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuyoruz.

Anadolu'dan Samsun'a

Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki dönüm noktalarından biri Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'a ayak basmasıdır. 16 Mayıs 1919'da "Bandırma" vapuruyla Galata rıhtımından başlayan deniz yolculuğu, 17 Mayıs'ta İnebolu'ya, 18 Mayıs'ta Sinop Limanı'na uğrayarak devam eder ve ülkenin kaderini değiştirecek yolcular, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ulaşır. AKUT olarak biz de Kurtuluş mücadelesinin kıvılcımlarının tutuştuğu günün anısına Samsun'da düzenlenen etkinliklere ülke genelindeki ekiplerimizden gelen gönüllülerimizle katılıyor, halkın coşkusuna ortak oluyoruz.


DESTEK VERENLER