GÜVENLİ YAŞAM KÜLTÜRÜ İÇİN AKUT’TAN 2. ÇOCUK OYUNU

AKUT Vakfı  “Güvenli Bir Yaşam”  için çalışmalarına devam ediyor.

Güvenli yaşam kültürünün ve bilincinin Türkiye’de oluşturulması amacına katkıda bulunmak adına AKUT tarafından hayata geçirilen “BİRLİKTEN AKUT DOĞAR” isimli çocuk oyunu ülke genelinde binlerce çocukla buluşturmayı hedefliyor.

KORKU KÜLTÜRÜ YERİNE GÜVENLİ YAŞAM KÜLTÜRÜ

Siz hiç konuşan bir çimento torbası gördünüz mü ya da ağlayan bir selvi ağacı veya paslansa da eski gücünü kazanmak için çabalayan bir demir çubuk.
“BİRLİKTEN AKUT DOĞAR” adlı oyunumuzun büyülü dünyasına hoş geldiniz.

Kahramanımız zeki, sevimli bir o kadar da oyun oynamayı seven bir çocuk, adı Önder.  sınıf arkadaşlarıyla beraber bir araştırma ödevi için AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ’NE gitmesi gerekli ama Önder’in soğuk algınlığına yakalanmasıyla bütün bu planlar değişecek.

İçinde bulunduğu hayal ülkesi ve kahramanları onu bir maceraya doğru seyahate çıkaracaklar.

Ancak burası masallarda okuduğumuz gibi bir hayal ülkesi değil.

Sakar Usta ve Her İşten Anlar Bey’in yaptığı akıl almaz işlere karşı kendini bir anda ilginç bir maceranın içinde bulacak olan Önder, Kedi Richter, Çim Çim Çimento, Kahraman Köpek Elverdi, Selvi ve Demir’le el ele verip çocuklar için yapılmış ama kullanılmayan bir oyun parkının atmosferinde, güvenli yaşam için omuz omuza verecek.
Sonuçta kazanan birlik beraberlik sevgi dostluk hoşgörü gibi “yaşayan değerler” olacak.

AKUT’un 2009?da başlayıp 2012?de sonlandırdığı ilk çocuk oyunu olan “Birimiz Hepimiz, Hepimiz AKUT!” revize edilip, yeni karakterler eklenerek 2. oyunumuz olan “BİRLİKTEN AKUT DOĞAR” oluştu. Oyunda, çağdaş tiyatronun gerektirdiği bir sahne dili kullanılmakta olup oyun, Mart 2013 tarihinden itibaren, tanıtımı yapılarak AKUT Kültür Sanat Kulübü’nün Tiyatro Topluluğu oyuncuları tarafından Türkiye’nin pek çok il ve ilçesinde öğretmenler ve öğrencilere sunulacaktır.

“BİRLİKTEN AKUT DOĞAR” çocuk oyunu ilköğretim okulları, özel tiyatrolar ve yerel yönetimlerin mekânlarında sahnelenecek olup oyunu izleyen her çocuğa içeriği AKUT tarafından hazırlanmış ve deprem, afet durumlarında yapılması gerekenleri anlatan bir bilgilendirme kitapçığı ile güvenli yaşam kültürü konusunda bilgilendirmeler de yapılacaktır. Ayrıca, sosyal sorumluluk yaklaşımı gereği uygun bağlantılar sağlanabilirse Çocuk Esirgeme Kurumu gibi kurumlardaki çocuklara da özel gösterimler yapılması planlanmaktadır.
Oyun hakkında daha detaylı bilgi ve rezervasyon için bize kultursanat@akut.org.tr adresi aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Oyunun web sitesi: http://www.birliktenakutdogar.com

Yönetmenin Kaleminden

Değerli Minik Kardeşlerim;

Sizler için hazırladığımız bu oyunun doğduğu ilk günden bugüne kadar izlediği yolda deneyim, emek ve çok fazla destek var. Sizler için, konularında uzman herkes el ele verdi diyebilirim.

Bizler biliyoruz ki; sizler oyunumuzu izledikten sonra bu emekleri bilgiye çevirerek edindiğiniz kazanımları bir yaşam boyu kullanacak ve başkalarıyla paylaşacaksınız.

Unutmamalıyız ki, dünyamızın bugüne kadar yaşadığı afetleri ve bu afetlerde yaşanan deneyimleri bu tür projeleri destekleyerek “Korku Kültürü” kavramını yenmek için kullanmamız gerekmekte.

Sizler için hazırlanan bu projede Richter’e hayat verdik, Kahraman Köpek Elverdi’yi oyuna kattık, olmazsa olmazlarımız tıpkı bir binada olduğu gibi Demir ve Çimçim çimentoydu.

Bir “Risk ve Afet Bilinci” çalışması olan “Birlikten AKUT Doğar” sizleri bilinçlendirmeyi hedeflemekte. Bizler, istedikten sonra sizlerin her kötüyü iyiye dönüştürebileceğinize inanıyoruz.
İyi ki varsın AKUT, alkışın bol olsun Kültür Sanat Kulübü Tiyatro Topluluğu, iyi seyirler çocuklar...

Murat Harun Öngören
“Birlikten AKUT Doğar” çocuk oyununun Yazar ve Yönetmeni

Nasuh Mahruki'nin Kaleminden

AKUT Arama Kurtarma Derneği olarak 1996 yılından bu yana, tamamen gönüllülük ve karşılıksız yardımseverlik ilkeleriyle ülkemiz ve insanımız için çalışıyoruz. Bugüne dek 1100?ün üzerinde arama kurtarma görevine katılmış olup 1500?ün üstünde canlı hayatının kurtarılmasında veya içinde bulundukları tehlikeli durumdan alınarak normal yaşam koşullarına ulaştırılmasında görev almıştır.

Arama ve kurtarmada bugüne dek gerçekleştirdiğimiz tüm operasyonel çalışmalarımız kadar toplum bilinçlendirme çalışmalarına da önem veriyoruz. Bu tür çalışmalarla afete dayanıklı bir toplum olmamıza katkıda bulunmaya, deprem ve depremle ilgili konularda yanlış bilinenleri düzeltmeye ve unutulmaması gereken dersleri yeniden hatırlatmaya çalışıyoruz. 17 Ağustos Depremi’nden sonra, bu konulardaki bilgi eksikliğini giderebilmek amacıyla bilgiyi üreten, yayan ve paylaşan bir kurum olarak çalışmalarımıza bu yönde ağırlık verdik. Bu konularda çeşitli kitap çalışmaları yaptık. Çok kapsamlı deprem eğitimi projeleri ve toplum bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirdik. Türkiye’nin her yerinde binlerce seminer verdik. Bir tırla iki kez 81 ilimizin tamamını dolaştık ve milyonlarca yurttaşımıza ulaştık. Gezici bir tiyatro grubuyla, toplum bilinçlendirme çalışmalarımızda tiyatro sanatını da kullandık. Duyarlı sanatçılarımızın desteklediği deprem eğitimi filmleri hazırladık. 1.000.000 adet deprem eğitimi kitapçığı dağıttık ve bu amaçla irili ufaklı sayısız başka proje yaptık ve yapıyoruz. Çünkü biliyoruz ki, bilgi ancak paylaşılırsa gerçek anlamını ve değerini bulur ve sonucu değiştirebilir.

Bu ve benzeri nitelikli çalışmalarla, Türkiye’miz de bir gün çağdaş ülkeler gibi altyapısı ve üstyapısıyla, planlı kentleşmeyle, sürdürülebilir politikalarıyla, doğru yatırım ve doğru yönetim anlayışıyla, sağlıklı yerleşim merkezleriyle ve bilinçli yurttaşlarıyla afete dayanıklı bir topluma dönüşecektir. AKUT ailesi olarak bu uzun ve zorlu süreçte, toplum bilinçlendirme çalışmalarıyla ülkemize hizmet etmek, en az her zaman acil olan arama ve kurtarma alanındaki operasyonel çalışmalarımız kadar önem verdiğimiz bir alanı oluşturuyor. Bilinçli ve duyarlı yurttaşların oluşturduğu toplumlar, afetlere ve afet zararlarına karşı her zaman daha dayanıklı olurlar ve gelecek kuşakların daha bilinçli olmasını ve daha sağlıklı yaşam koşullarına sahip olmalarını sağlarlar. Biz de bu konuda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.

Topluma sunduğumuz, BİRLİKTEN AKUT DOĞAR adlı çocuk oyunu çalışması da bu çabalarımıza eklediğimiz en son halkayı oluşturuyor. Daha önce de çocuklarla pek çok proje yapan AKUT, bugünün çocuklarının yarının liderleri olduğunu ve geleceğimizi ancak onlarla birlikte kurtarabileceğimizi unutmadan, çocuklarımıza dönük projelere büyük önem veriyor. Çocuklarımızın afetler, acil durumlar, depremler ve bütün bunların üstünde güvenli yaşam kültürü ile yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığımız bu özgün projeyle, Türkiye’mizin afete dayanıklı bir toplum olmasına katkıda bulunabilirsek ne mutlu bize.

Saygılarımızla,
Ali Nasuh Mahruki
AKUT Yönetim Kurulu Başkanı

 


DESTEK VERENLER