Atatürk AKUT 20. Yıl
BAĞIŞ VE DESTEKLERİNİZ
- Mobil Ödeme
- SMS (2930)
- Banka Hesap Numaralarımız
- Diğer
AKUT'UN SPONSORLARI

OPERASYON FOTOĞRAFLARI


AKUT Arama Kurtarma Derneği olarak, “gönüllülük” ve “karşılıksız yardımseverlik” ilkeleriyle 1996 yılından bu yana durup dinlenmeden Türk Milleti ve Türkiye için çalışıyoruz. Sayısız kereler kendi sağlığımızı, hatta hayatımızı hiç tanımadığımız, hiç görmediğimiz, bir daha da hiç görmeyeceğimiz insanların acılarını bir nebze olsun dindirebilmek; onları içinde bulundukları zor, hatta ölümcül durumlardan çekip alabilmek için tehlikelere attık. Bazen de sadece cenazelerini acılı ailelerine, yakınlarına verebilmek ve onların, sevdiklerine karşı son görevlerini yerine getirmelerini sağlayabilmek için yaptık bütün bunları.

Hiçbir zaman yorulmadık ve pişmanlık duymadık. Çünkü her seferinde yaptığımız fedakarlığın, çabanın, özverinin karşılığını, milletimizin en içten duyguları, duaları, güveni ve gözyaşları ile aldık. Öyle ki yüce milletimiz, duygularının içten bir ifadesi olarak bizleri, tarihten bir övünç olarak taşıdığı en asil kurumu olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte en güvendiği kurumların başına yerleştirdi.

Bu eşsiz onura her zaman layık olabilme kararlılığında olan AKUT, 21. yılımızı geride bıraktığımız bu günlerde, 35 bölgede oluşturduğu ekipleriyle her an göreve hazır olarak çalışmalarını sürdürmektedir. AKUT gönüllüleri Şubat 2017 tarihine dek, yurt içi ve yurt dışında toplam 2375 arama ve kurtarma görevine katılmış, 2446 insanın hayatının kurtarılmasında ve / veya normal yaşam koşullarına nakledilmesini sağlamıştır.

Bir grup dağcının öncülüğünde kurulan AKUT, gerçekleştirdiği etkinliklerin neredeyse tamamında öncü ve lider bir kurum olarak çalıştı. Bizim anladığımız anlamda AKUT, yaşadığımız topraklara ve bu toprağın yüce ruhlu insanına karşı bir görev bilinci ve sorumluluğudur. AKUT’un son derece net tanımlı bir varlık sebebi, çalışma anlayışı ve özdeğerleri vardır ve görev süreçlerini de bu ilkeler çerçevesinde gönüllüleri eliyle yürütür. AKUT derneği aslında bir şemsiye organizasyondur, ancak AKUT ruhu ve anlayışı gönüllüleri eliyle yaşayan, kendini sürekli geliştiren ve büyüyen, yeni beliren ihtiyaçlara ve imkanlara göre kendisini yeniden konumlandıran, sürekli bir dinamizmi olan, her hücresinde kendi içinde insiyatif kullanabilen canlı bir organizasyondur. Aslında AKUT’u sıradışı kılan, benzerlerinden ayıran ve başarılı yapan da bu tercihtir.

AKUT, kendisine görev olarak seçtiği acil durumlarda arama ve kurtarma çalışmalarını en iyi şekilde yerine getirmeye gayret eden ve bu şekilde vatanına, milletine bir nebze olsun hizmet etmenin getirdiği iç huzuru ile kendi yaşam doygunluğunu ve kalitesini yükselten gönüllülerden oluşan, tam anlamıyla insan odaklı bir kurumdur. AKUT aslında kendisini vareden gönüllülerinin kimliğinde, duygularında, söyleminde, eyleminde vücut bulan, yaşayan bir kurumdur.

AKUT’UN FOTOĞRAFLARI sergimizde arama ve kurtarmanın zorluklarını, kurtarılan canları, fedakarlığı, umudu, sevgiyi, sorumluluk duygusunu ve bütün bunları gerçekleştiren yiğit insanlarımızı göreceksiniz. Bu fotoğraflar yaşadıklarımızı sizlerle paylaşabilmek için AKUT’un zengin arşivinden özenle seçildi. Bir kare fotoğraf bazen pek çok satırdan daha iyi anlatır herşeyi.

Fotoğrafları izlerken bir an için bile olsa kendinizi kurtarılan ve kurtaranların yerine koymaya çalışın. Fotoğrafların içine girin ve orada olmayı düşleyin. Herşeyin bittiği, umutların tükendiği yerde bir mucizeyle yeniden hayata tutunabildiğinizi ve bunun o andaki değerini hayal edin, sonra da hiç tanımadığınız insanlara umut olduğunuzu, can olduğunuzu düşleyin. O zaman bizi bu onurlu çatı altında buluşturan şeyi ve içimizdeki sarsılmaz inancın ve sonsuz motivasyonun kaynağını daha iyi anlayacaksınız.

Bizim için her yaşam kutsaldır ve kurtarılan her can geleceğimizdir.

Saygılarımızla,

Ali Nasuh MAHRUKİ
AKUT YÖNETİM KURULU BAŞKANI