28 Ekim 2011 Cuma 00:00

VAN - ERCİŞ DEPREM OPERASYONU BASIN DUYURUSU VE SONUÇ RAPORU

AKUT Yönetim Kurulu olarak, 23 Ekim 2011 tarihinde yerel saat ile 13:41’de meydana gelen Van - Erciş (Mw= 7.2) depreminden, 14:02’de cep telefonlarımıza AFOM’dan gelen SMS ile haberdar olduk. İlk mesajda 6.6 olarak açıklanan depremin aletsel büyüklüğü üzerine, bölgede çok ağır bir tahribat meydana gelmemiş olduğunu düşünerek ama yine de ihtiyatlı olmanın en doğrusu olduğunu değerlendirerek, Van’a en yakın ekibimiz olan Bingöl ekibimizi, o gün uygun olan 21 gönüllümüzle hemen bölgeye kaydırmaya karar verdik. Aynı zamanda tedbirli olmak adına da yine bölgeye yakın olan Rize, Trabzon, Giresun ve Erzurum ekiplerimizin de hazırlanmalarını ve şimdilik beklemelerini söyledik. Bu süreçte de TV kanallarından görüntüleri takip ederek, depremin yol açtığı hasarı anlamaya çalıştık. Bu görüntüleri izlediğimiz ilerleyen dakikalarda, depremin bizim beklediğimizden daha fazla hasara yol açmış olabileceğini fark edince, hazırlanmalarını istediğimiz Rize, Trabzon, Giresun ve Erzurum ekiplerimizin de, hazırlıklarını tamamlayınca Van’a doğru harekete geçmelerini istedik. Yine ilerleyen saatlerde depremin aletsel büyüklüğünün 7.2 olarak düzeltilmesi üzerine, depreme, AKUT’un çok ciddi bir kapasiteyle müdahale etmesine karar verdik ve bu saate kadar, Pazar günü bulunduğumuz kendi sosyal ortamlarımızdan telefonla idare ettiğimiz operasyonu Esentepe – İstanbul’daki genel merkezimizden yönetmek adına, operasyonu yönetecek olan lider kadromuzu ve gönüllülerimizi merkeze çağırdık ve kriz merkezimizi oluşturduk. Edinilen net bilgiler ile, Ataşehir – İstanbul’da bulunan Lojistik merkezimizde de bölgeye sevk edilecek araç, gereç ve malzemelerimizin hazırlıkları başlatılmıştır.

Aynı süreçte; diğer illerimizde bulunan ekiplerimiz bilgilendirilerek, öncelikli olarak, Ankara, Kocaeli, Gaziantep, Giresun, Trabzon, Rize ve Erzurum ekiplerimiz harekete geçirilmiş, İzmir, Bursa, Eskişehir, Bozüyük, Bodrum ekipleri de hazırlanarak ihtiyata geçirilmiştir.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın görevlendirmesi ile, saat 18:00 civarında İstanbul ekibimiz, 22 gönüllü, 2 Arama Kurtarma köpeği ve 3 ton kurtarma malzemesi ile Atatürk havaalanına intikal etmiştir.

Saat 19:30 sıralarında Bingöl ekibimiz, Van ili, Erciş ilçesine ulaşmış ve derhal kurtarma çalışmalarına başlamıştır. THY tarafından bölgeye görevlendirilen ilk yolcu uçağı ve kargo uçağı ile İstanbul ekibimiz 19:30 sıralarında hareket etmiştir. Van’a 21:00 sıralarında ulaşan İstanbul ekibimiz, bir ekibini kargo ile gelen malzemelerinin alımı ve intikali için meydanda bırakmış, 11 kişilik ekibi ise Başbakan tarafından görevlendirilen Skorsky helikopteri ile saat 22:30’da Erciş ilçesine inmiştir.

İstanbul’dan gelen ekibimiz Bingöl ekibimizin çalıştığı enkaz bölgesine dahil olmak üzere saat 23:00 civarlarında ulaşmıştır. Bölgeye ilk gün ve gece boyunca 17 ekibimizden çeşitli araçlarla gelerek katılan gönüllü personel sayımız 194 olmuştur. Bu saate kadar Bingöl ekibimiz, 4 yurttaşımızı enkaz altından kurtarmış, 5. tespit edilmiş kazazedeyi kurtarma çalışmalarına dahil olmuş ve 1 saat sonra 5. kazazedemiz çıkarılmıştır. Bu esnada 1 gönüllümüz, ilçe kaymakamlığı Kriz Merkezine mevcut ve gelişecek durumumuz  hakkında bilgi aktarmış, AKUT'un konuşlanacağı yer belirlenmiş, kendi kamp ve Kriz Merkezimizin kaymakamlık ve belediye bölgesindeki alana kurulum çalışmalarına başlanmıştır.

Saat 03:30 sıralarında, 6. kazazede sağ olarak kurtarılmış, Erçiş'e ulaşan diğer illerdeki ve intikali devam eden İstanbul ekiplerimizle kamp merkezimiz, kriz masası, lojistik, iaşe, barınma çadırlarımız kurulmuştur. Bölge Kriz Merkeziyle yapılan sürekli istişareler ve değerlendirmeler ile, ilk gün 7 - 8 enkazda, ekiplerimiz görev yapabilme kabiliyetine ulaşmıştır. İkinci gün sabaha karşı saat 04:00 sıralarında, 7. kazazedemiz sağ olarak kurtarılmış, 12 enkaz bölgesinde çalışacak durum ve daha verimli bir iş dağılımı sağlanarak çalışmalarımız sürmüş, hem Kriz Merkezi, hem de diğer resmi ve gönüllü arama kurtarma ekipleri ile birlikte koordinasyon çok daha işler hale gelmiştir. Bu durum daha verimli süreklilik ve düzenli bir çalışma ortamına sebep olduğundan, gerek AKUT gönüllülerimizin çalışmalarına sağlanan imkanları, gerekse birlikte çalıştığımız diğer resmi ve gönüllü ekiplerin zor koşullarda bile moralini yükseltmiştir.

Sonuç olarak AKUT Arama Kurtarma Derneği, 23 Ekim 2011 saat 13;41 sonrası, İstanbul AKUT kriz merkezinde vardiyalı olarak 25-30 gönüllüsü, diğer bölgelerdeki hazır durumdaki 150-200 civarında ihtiyat ve  Van Erciş'te 194 gönüllüsü ile arama kurtarma faaliyetlerine başlamıştır.  13 ana enkaz bölgesinde tamamıyla, 30 civarında müşterek, 16-17 enkaz bölgesinde teknolojik cihazlarla destekleyerek, en az 3 kez kontrol edilmiş olup kazazede olgusuna rastlanmamıştır.  Toplam 60 civarında enkaz bölgesinden, 14 kazazedeyi tamamen, 3 kazazedeyi, diğer arama kurtarma ekipleri ile müşterek görev yapılarak kurtarılmış, 17 ex vatandaşımız enkaz altından çıkarılmıştır.

Gerek bölgede çalışmasına  devam edilen enkaz sayısının azalması, çalışmaları yapılmış ve defalarca sonuç alınamamış enkazlarda, kazazede olgusunun tespitinin bulunmaması nedeniyle Erciş Kaymakamlığı, kriz merkezi ile  değerlendirmeler yapılmıştır. 2 defa görevlendirme aldığımız son enkaz bölgemizde, 50 saate yakın ve aralıksız toplamda 120 civarı gönüllünün çalıştığı enkazda, yapmış olduğumuz 2 sağ kurtarma ve 3 ex çıkarma çalışmamız sonunda, Kriz merkezine başvurup görev almak isteyen resmi arama kurtarma görevlilerine, evrak düzenlenerek görevlendirme yapılmış ve bölge teslim edilmiştir.

AKUT gönüllüleri ve ekibin lideri olarak, bölgede özellikle  kurtarma yapılacak enkaz kalmaması, mevcut kazazede olasılığı bulunan enkazlarda, gerek Silahlı Kuvvetlere ait, gerekse resmi kurtarma personelinin oldukça yeterli olması ve çalışması sebebiyle, Kriz Merkezi, Kaymakamlık ve Valilik  bilgisinde, 27 Ekim 2011 saat 15:30 sıralarında afet bölgesinde toplamda 4 gün, 4 gece, 98 saat çalışarak VAN ilinden ayrılmış ve bölgelerine doğru.yola.çıkmışlardır..28.10.2011
 

 

AKUT Yönetim Kurulu


DESTEK VERENLER