1 Mayıs 2015 Cuma 20:59

AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin kısa adı olan AKUT, ekte belgelerini görebileceğiniz şekilde, (EK1) koruma altında olan ve AKUT’un yazılı onayı olmadan Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde resmi veya özel hiçbir kurum, kuruluş veya organizasyon tarafından kullanılması mümkün olmayan tescilli bir markadır.

AKUT markası, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nde gösterdiği üstün hizmetlerden ve o gün bugündür çeşitli alanlardaki artarak ve büyük bir başarıyla sürdürdüğü ulusal ve uluslararası gönüllü çalışmalarından dolayı, bugün ülkemizin en değerli ve en temiz markalarından biridir. 20 yıldır pek çok kişisel fedakarlıkla ve büyük bir hassasiyetle, binlerce gönüllü olarak sürdürdüğümüz çalışmalarımıza hiç yakışmayacak şekilde, bazı Çevik Kuvvet Polislerinin sırtında AKUT yazan kıyafetlerle, 1 Mayıs’ta göstericilerin karşısına çıkartılması kabul edilemez bir durum ve yasal olarak da suçtur.

Çevik Kuvvet Polislerinin sırtlarında AKUT yazılı kıyafetlerle görev yaptığını ilk tespit ettiğimiz olay, ekte de fotoğrafını görebileceğiniz, (EK2) Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edildiği olay sonrasında, Çağlayan Adliyesi önündeki anma etkinliklerinde olmuştu. Son derece rahatsız olduğumuz bu durumda, derhal Çevik Kuvvet Arama Kurtarma Ekibinin başındaki komiserle görüşmüş, bu konunun kabul edilemez olduğunu, AKUT’un koruma altında bir marka olduğunu ve kıyafetlerinde eskiden olduğu gibi yine ÇAKUT - Çevik Kuvvet Arama Kurtarma Timi yazılı, kendi ekiplerini temsil eden kıyafetler giymeleri gerektiğini söylemiştik. Bu konunun bir yanlışlıktan kaynaklandığı ve bir daha tekrar etmeyeceği yönünde de söz almıştık. Karşımızdakilerin iyi niyetini görünce de konuyu büyütmeden orada kapatmıştık.        

Ancak bugünkü 1 Mayıs gösterilerinde, daha önceden uyardığımız ve bir daha tekrar etmeyeceği yönünde söz aldığımız halde, yine aynı AKUT yazılı kıyafetlerin kullanıldığını ve üstüne üstlük göstericileri coplarken çeşitli medya organlarında görüntülerinin çıktığını görmek (EK3) tüm AKUT ailesini çok rahatsız etmiş ve çok üzmüştür. Sadece hayat kurtarmak ve toplumsal fayda yaratmak amacıyla çalışan AKUT’un göstericilerin coplanmasıyla ilişkilendirilmesi ve hiç hak etmediğimiz böylesi bir olumsuz algının üstümüze yapıştırılması bizim için kabul edilemez bir durumdur ve AKUT’u bambaşka tanıyan ve seven asil Türk Milleti için de derin bir üzüntü kaynağıdır.

Çevik Kuvvet yetkililerinden, bu etik ve yasal olmayan durumdan ve sadece hayat kurtarmak ve olumlu işlerle anılan AKUT markasına verdikleri büyük zarardan dolayı özür ve düzeltme açıklaması beklediğimizi, böylesi bir durumun tekrarı halinde de yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Marka tescil ile ilgili belge (EK4)

AKUT Yönetim Kurulu 

 


DESTEK VERENLER