12 Haziran 2013 Çarşamba 14:27

Kamuoyu Duyurusu

11 Haziran 2013 Salı günü Milliyet Gazetesi yazarlarından Sayın Zeynep Miraç'ın "Aklımdaki Sorular" başlıklı yazısında Taksim Gezi Parkı'nda gerçekleştirilen röportajlara yer verilmiş, bu arada derneğimiz AKUT'un ‘her sabah parkta polise karşı kendini ve çevresindekileri koruma eğitimi verdiği' ifadesi de yer almıştır. 

Bakanlar Kurulu kararıyla Kamu Yararına bir Dernek olan AKUT Arama ve Kurtarma Derneği, uzmanı olduğu konularda kuruluşundan bu yana, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurumlarına, özel sektöre ve halka eğitimler vermektedir. 

Ancak AKUT Arama ve Kurtarma Derneği'nin Sayın Zeynep Miraç'ın yazısında belirttiği gibi bir eğitimi bulunmadığı gibi, anılan konuda herhangi bir amaç, yetkinlik ve faaliyeti de yoktur.

AKUT Arama Kurtarma Derneği, dernekler kanunu ve dernek tüzüğünde yer alan ve devletimizin de imza atmış olduğu Birleşmiş Milletler Uluslararası Arama Kurtarma Üst Danışma Kurulu ilkeleri çerçevesinde her türlü afet ve acil durumda çalışmaktadır. Aynı şekilde toplumu, afet, acil durum ve ilkyardım konularında da bilgilendirmek AKUT'un misyonu dahilindedir. Bundan hareketle 09 Haziran 2013 Pazar günü saat 10:00-11:30 arasında Gezi Parkında halka açık Tıbbi İlkyardım Temel Bilinçlendirme Semineri düzenlenmiş olup, bunun haricinde gerçekleştirilmiş başka bir faaliyetimiz olmamıştır.

31 Mayıs 2013'den bu yana, derneğimiz gönüllülerince, gerçekleştirilen ilkyardım hizmetleri ise kamu görevlisi ya da sivil yurttaş gibi bir ayırım yapılmaksızın sürdürülmektedir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

AKUT Yönetim Kurulu 


DESTEK VERENLER