27 Ekim 2015 Salı 12:46


Afganistan'da Badakshan İlini ve de aynı zamanda Pakistan’da geniş bir alanı etkileyen depremin derinliği 196 kilometre (121 mil) olarak tespit edildi. Merkez üssünün Hindukuş dağlarının 82 kilometre güneydoğusundaki Feyzabad, Afganistan olduğu bildirildi. US Geological Servisine  göre büyüklüğü 7.5 olarak iletildi.  09:09 UTC / 13

Afganistan’ın Kuzeydoğu bölgesinde ve Kabil'deki hasar ile ilgili raporlara ve de Afgan basınında çıkan haberlere göre; Tahar eyaletindeki bir okul binasının tahliyesi esnasında on okul öğrencisi izdihamda haytalarını kaybettikleri; Badakhshan ilinde 3 caminin yıkıldığı, Paktya ilinde yaralı birkaç kişinin olduğu, Parwan ili Bagram ilçesinde hasarlı 18 evin olduğu, Kabil kentinde Deh Mazang bölgesinde hasarlı 6 evin olduğu, Badakhshan eyalet başkentinde 20 evin hasar gördüğü iletilmektedir.

Kabil ile Celalabad ve Tāloqān ile Kunduz arasında yollar halen heyelan nedeni ile kapalı durumdadır.  Ulusal ve İl düzeyinde Afgan afet müdahale ekipleri seferber olmuştur.

Etkinin tam ölçüde belirlenememesinin en büyük sebebi, telekomünikasyon altyapısına hasara uğramış olması ve bölgeler ile iletişim sağlanamamasıdır. Ancak ilk alınan veriler, depremin şokun etkisinin nüfusun düşük yoğunluklu bölgede gerçekleşmesi sebebi ile hasarın düşük seviyede olduğu yönündedir.

Basınında çıkan ilk haberlerde, en az 214 kişinin Pakistan’da hayatını kaybettiğini belirtmektedir. En fazla ölüm Khyber Paktunkhwa (KP) bölgesinde gerçekleşmiştir. 179 kişi hayatını deprem sonucu kaybetmiştir. 1800 kişinin ise yaralı olduğu  bildirilmektedir. Khyber Paktunkhwa bölgesi İl ve ilçe yetkilileri şu anda hasar tespit yapıyorlar. Tedbir amacı ile acil durum ilan edildi. Khyber Paktunkhwa bölgesinde hastaneler 600 yaralıyı tedavi etmek için alarma geçti.

Gilgit Baltistan ve Karakurum arasındaki karayolu heyelan nedeni ile kapalı durumdadır.

İlk  bilgilere göre, en ağır etkilenen bölgeler Chitral, Dir ve Shangla bölgeleridir. IOM personeli bölge ve FATA Afet Yönetim Yetkililer (PDMA ve FDMA) ile yakın koordinasyon içinde olduğunu belirtmektedir. FATA, Bajaur ve Mohmand ajanslarına 500 aileye kış şartlarına uygun gıda dışı maddelerin sağlanmasına ilişkin çalışmalara başlamış durumdadır.

Elde edilen bilgiler neticesinde, depremin nüfus yoğunluğu düşük bir bölgede gerçekleşmiş olması sebebi ile hasarın düşük seviyede gerçekleştiği ön görülmektedir. Bölge yetkilileri Yerel Arama Kurtarma ekipleri ve de insani yardım ekipleri ile bölgede çalışmalarını sürdürmektedir.

Her iki ülkenin uluslarası yardım talepleri henüz bulunmamaktadır.

AKUT Arama Kurtarma Derneği olarak hazırlıklarımız tamamlanmış şekilde, bölgeden gelecek olan haberleri izlemekteyiz.

Gelişmeler ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. 

 

Saygılarımla,
 

Saydun Gökşin
Genel Sekreter 
AKUT Arama Kurtarma Derneği
 

 


DESTEK VERENLER