21 Nisan 2016 Perşembe 17:02

                                                                                Kamuoyu’nun Dikkatine                                                                                   

           Son günlerde AKUT Kuşadası ekibimize operasyonel araçların temininde gerçekleştirilen sponsorlukla ilgili sosyal medya üzerinden yürüyen bazı yanlış anlaşılmalara son vermek ve halkımızı bu konuda bilgilendirmek isteriz.

1996 yılında kurulduğu günden bu yana 2.118 operasyonda 2.238 insanın yaşamını kurtaran AKUT gönüllüleri, yaşayan her canlının kutsal olduğunu kabul ederek, aynı zamanda 965 vahşi ve evcil hayvana da el uzatmış, onları yeniden hayata döndürmüştür.

Kurtardığımız hayvan cinsleri Caretta Caretta ve Foktan tutun, Porsuk ve Tilkiye kadar uzanan geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Bu hayvanların içinde Yunus da bulunmaktadır. 30 Haziran 2011 tarihinde AKUT İstanbul Ekibi, Kalamış Marina'da sıkışmış olduğu bildirilen bir yunusun kurtarılması operasyonuna katılmış, İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi' nden alınan destekle yaralı yunus tedavi edilmiş ve özgür ortamına bırakılmıştır. Konuyla ilgili haberi, görseliyle birlikte aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

https://www.akut.org.tr/operasyon-haberleri/539/

Arama-kurtarma operasyonları dışında, afetlere dayanıklı bir toplum inşa etmek yolunda, yediden yetmişe her yaş grubuna hitap eden Afet Bilinçlendirme seminerlerinin yanı sıra, gerçekleştirdiğimiz Hayvan Haklarını Koruma Sempozyumları gibi etkinliklerle hayvan haklarının bilinmesi ve farkındalığının artırılması yönünde de çalışmalar yürütüyoruz.

Gönüllülük, Karşılıksız Yardımseverlik, İnsan Başta Olmak Üzere Tüm Canlıların Hayatına Değer Vermek, Dürüstlük ve Güvenilirlik ilkeleriyle yürüttüğümüz tüm bu çalışmalarımızı göz ardı ederek ‘Yunuslara Özgürlük Platformu’ tarafından dile getirilen “Var Oluş Amacımıza İhanet” gibi ağır bir itham bizi fazlasıyla üzmüştür.

Ne AKUT Kuşadası ekibimiz, ne de AKUT çatısı altında bulunan herhangi bir kuruluşumuz, bugüne kadar haksız kazanç sağlayan, canlı hayatını riske atan, etik değerlerden uzak bir kurum ve kuruluşla yan yana gelmiştir. Derneğimizin bu konudaki duruşu son derece net olup bundan böyle de bu gibi kurumlarla herhangi bir iş birlikteliği içerisine kesinlikle girilmeyecektir. AKUT Kuşadası ekip liderimiz Dr.Tunç Tuncer’in aşağıdaki açıklamasından anlaşılabileceği gibi AKUT Kuşadası ekibimiz aracı için Adaland Aquapark’tan bağış desteği almıştır. Kuşadası sınırlarında bulunan Adaland Aquapark ve Adaland Dolphin Park, birbirinden bağımsız iki kuruluştur.

Necip Türk milletinden aldığımız güç ve motivasyonla 20. yılımızı kutladığımız bu günlerde, yapılan bu ithamları son derece haksız ve acımasız bulduğumuzu bir kez daha belirtmek isteriz. Bu yanlış anlaşılmalara dolaylı da olsa sebebiyet verdiğimiz için son derece üzgün olduğumuzu belirtir; halkımızın anlayışına teşekkür ederiz.

Saygılarımızla

AKUT Basın İlişkileri Birimi

 

AKUT Kuşadası Ekip Lideri Dr.Tunç Tuncer Açıklaması
2012 yılından bu yana faaliyet gösteren AKUT Kuşadası Ekibimiz, bölgedeki özel kuruluşlarla görüşerek, arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere, özel tasarlanmış  2 adet araca ihtiyacı olduğunu bildirmiş ve bu ihtiyaç tüm bölgeye duyurulmuştur.  Bu duyuruya sadece 16 şirket cevap vermiş, yapılan bağışların yetmemesi üzerine  genel merkezimizden de gelen destekle bu araçların alım işlemleri tamamlanmıştır. Bakanlar Kurulu kararıyla, 1999 yılından bu yana Kamu Yararına Çalışan Dernek statüsünde olan AKUT’un Kuşadası ekibine alınan bu araçlar, zor durumda kalan insan veya hayvana en kısa sürede ulaşmak, onları bulundukları tehlikeli ve güvensiz ortamdan uzaklaştırıp, güvenli bir yere teslim etmek için gece-gündüz, 7 - 24 hizmet vermektedir.  Kuşadası Ekibimiz, daha önce marinada mahsur kalan fokun doğaya salınmasından, bir apartmanda mahsur kalan oluklu kertenkelenin doğaya salınmasına kadar birçok hayvan kurtarma operasyonunu başarıyla gerçekleştirmiştir ve gerçekleştirecektir.

Söz konusu bu araçların alınmasında destek sağlayan kuruluşlardan biri olan Adaland Aquapark, 1999 yılında kaydıraklardan oluşan bir su parkı olarak kurulmuş, Avrupa’nın en büyük su parklarından biri olarak kabul edilmektedir. Daha sonraları bu parkın içerisinde, başka ortaklı bir Yunus Parkı olan Adaland Dolphin Parkı 2008 yılında açılmıştır. Altını önemle çizmek isteriz ki AKUT'a araç alma konusunda destek veren su parkı Adaland Aquaparkı’dır. Aquapark kısmına giden misafirler Yunus Parkı kısmına girememektedir ve aynı şekilde Yunus Parkı kısmına girenler Aquapark kısmına girememektedir. Siz duyarlı vatandaşlarımıza konuyu daha net açıklayabilmek adına araçlarımızda Adaland Aquapark logosu yer alacaktır.

Yunus parklarının kapatılmasıyla ilgili yapılacak her türlü girişimde AKUT olarak elimizden geleni yapmaya ve yanınızda olmaya hazırız. Yunusların doğal ortamlarında yaşaması ve esaret altında tutulmaması konusunda gösterdiğiniz hassasiyeti de anlıyor ve size katılıyoruz. Bu konuda daha aktif olarak yapılabilecek girişimlerde de sizlerle beraber hareket edeceğimizi bildirmek isteriz.

Saygılarımızla

Dr. Tunç Tuncer / AKUT Kuşadası Ekip Lideri


DESTEK VERENLER