20 Nisan 2017 Perşembe 15:55

                                                                                 AKUT AÇIKLAMASI
                                                                                                                                                                             
                                                                                                                                                                                     20.04.17

Aylardır süren, ancak 19.04.2017 günü birdenbire yeni bir gelişmeymiş gibi sosyal medyada karşımıza çıkarılan haksız iddialara ilişkin resmî açıklamamız aşağıdadır:
 

               20 yılı aşkın bir zaman diliminde gerçekleştirdiği her çalışmada, sosyal fayda yaratmayı hedefleyen AKUT, sadece derneğiyle değil; AKUT Vakfı, AKUT Spor Kulübü, Öğrenci Toplukları ve Yayın Evi ile yetkin olduğu alanlarda hizmet üretmektedir.

Yukarıdaki hizmetler kapsamında, 2012 yılında AKUT'a düzenli ve sürdürülebilir bir finansal destek sağlamak üzere kurulmuş olan AKUT Enstitümüz tarafından gerçekleştirilen uluslararası bir projede, projeyi yürütmekle görevli kişilerin, derneğimizin kuruluş amacı, faaliyet ve misyonlarına aykırı birtakım davranışları olduğu yönünde, tarafımızca bazı şüpheler oluşmuş, bu çerçevede ilgililer hakkında gerekli adımlar atılmış, prosedürler yürütülmüş ve hâlihazırda yürütülmeye de devam etmektedir. Bu kapsamda konunun açığa çıkarılması adına, derneğimiz tarafından mezkûr süreç, ilk günden itibaren hassasiyetle takip edilmektedir.

AKUT olarak belirtmek isteriz ki, 3. kişilerce birtakım sosyal medya hesaplarından konu ile ilgili mesnetsiz bir biçimde suçlanmak, misyonu, afetlerde ve kazalarda can kaybını en aza indirmek ve arama kurtarma konularında toplumu bilgilendirmek olan ve bu alanda ulusal ve uluslararası haklı başarılar kazanmış derneğimize yapılan büyük haksızlıktır.

AKUT ve tüm üyeleri için, bu dünyadaki en değerli şey; ikamesi, telafisi, geri getirilmesi mümkün olmayan yaşamdır. 1996 yılında çıkmış olduğumuz bu yolda, hiçbir karalama kampanyasının AKUT’a zarar vermesine müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini isteriz.

Birleşmiş Milletler'in onayladığı Türkiye'nin ilk arama-kurtarma ekibi ve dünyanın bu konudaki 7. sivil toplum kuruluşu AKUT olarak, kurulduğumuz yıldan bu yana, ülkemizde ve dünyanın farklı coğrafyalarında, doğa ve kent koşullarında yaşanan afet ve acil durumlarda arama ve kurtarma çalışmalarını yürütüyoruz.

En kısa sürede mezkûr hususları açıklığa kavuşturup kamuoyu ile paylaşarak, toplumumuzdan aldığımız güç ve motivasyonla, hayat kurtarmaya, yaraları sarmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla bildiririz.

 

Saydun GÖKŞİN

AKUT Arama Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı


DESTEK VERENLER