23 Mart 2019 Cumartesi 19:39

“ONLAR BİZİM ÇOCUKLAR”

AKUT OPERASYON EKİBİ MOZAMBİK OPERASYONU İÇİN YOLA ÇIKTI

1996 yılından beri yurt içinde ve yurt dışında  acil durum ve afetlerde hiç bir karşılık beklemeden müdahale eden, tamamı gönüllülerden oluşan bir sivil toplum örgütü olan AKUT Arama Kurtarma Derneği,  Mozambik Hükümetinden gelen uluslararası yardım çağrısına kayıtsız kalmadı.

20 Mart’ta INSARAG nezdinde sel operasyonları deneyimi bulunan ekipler için uluslararası yardım çağrısı talebinde bulunan Mozambik Hükümetinin talebine AKUT, operasyon kararı ile dönüş yaptı. 

2011 yılında Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Kurulu (INSARAG) tarafından akredite edilmiş ilk Türk ekibi olmaya hak kazanan, kentsel arama-kurtarma ekibi olarak sınıflandırılan AKUT; İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Kuşadası, Marmaris ekipleriyle hızla hazırlıklarını tamamlayıp ortak çıkış noktası olarak belirlenen Ankara’ya hareket etti. Tüm operasyon malzemeleri Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı’nda askeri uçağa yüklendi. 

Mozambik operasyonuna katılan 7 ayrı ekipten 17 AKUT gönüllümüzün sabah saatlerinde sağlık, pasaport ve gümrük kontrolleri tamamlandı. Saat 10:00’da ortak ekip brifinginin ardından AKUT; AFAD, UMKE ve Kızılay ile birlikte askeri uçakla 10.30’da Mozambik'e doğru harekete geçti. Yaklaşık 14 saat sürecek bir uçuş sonrası bölgeye ulaşacak ekiplerimiz ana kamp kurulumunun ardından hızla kurtarma operasyonlarına başlayacak. Uluslararası standartlara uygun, deneyimli ve özverili ekipleriyle acil durumlarda müdahale etmeye her an devam eden AKUT’un Mozambik operasyon ekibinde iki doktor ve aynı zamanda yönetim kurulundan da 3 üye bulunuyor.

11 Mart tarihinde Idai Tropikal Siklonu, Afrika'nın güneydoğusunda yer alan Mozambik ve Malawi sahillerine ulaşmıştı. 14 Mart'ta Beira liman kentine 500.000'den fazla insana ve çevresine yıkım getirdi. Felaketten 11 Mart’tan beri toplamda 1,6 milyon kişi etkilendi. 

Şiddetli yağış ve sel felaketlerinde şu ana kadar 242 kişi hayatını kaybetti ve 1400 kişi yaralandı. Binlerce insan çatılarda kurtarılmayı bekliyor.

Selin en etkili olduğu 200.000 nüfuslu Buzi kentinde yaklaşık 50 kilometre çapındaki bir alanının sular altında olduğu havadan tespit edildi. Buzi ve Pungwe nehirlerinin taşması selin etkilerini ciddi bir biçimde artırıyor. Mozambik devletinin önceliği, sel sularından dolayı mahsur kalan ve kaybolan kişilerin aranması ve kurtarılması. 

AKUT, misyonu gereği yurt içinde ve yurt dışında oluşabilecek tüm afet ve acil durumlara hazır olarak 23 yıldır nerede ihtiyaç varsa vakit kaybetmeden yardıma koşmaya devam ediyor.

Basın İlişkileri Birimi 


 


DESTEK VERENLER