19 Aralık 2019 Perşembe 00:17

Uludağ'da Kayıp İki Dağcı’nın Cansız Bedenine Ulaşıldı

Uludağ’da 1 Aralık günü saat 19.15 itibari ile kendilerinden haber alınamayan amatör dağcılar Mert Alpaslan ve Efe Sarp’ı arama çalışmalarının 18’inci gününde biri Efe Sarp’ın olduğu teşhis edilen iki cansız bedene ulaşıldı.

07 Aralık 2019 tarihinde kaybolan dağcılardan Efe Sarp'a ait montun Küreklidere bölgesinde bulunması nedeniyle arama faaliyetleri bu bölgede yoğunlaştırıldı. 18 Aralık 2019 tarihinde Küreklidere bölgesinde yapılan arama çalışmaları sırasında bulunan montun yaklaşık 1 kilometre aşağısında bir erkeğe ait cansız beden bulundu, üzerinden çıkan kimlik ile Efe Sarp’a ait olduğu teşhis edildi. Bu bölgede sürdürülen çalışmalar sırasında bulunan cansız bedenin yaklaşık 1 kilometre aşağısında bir erkek cenazesine daha ulaşılması ile arama çalışmaları sonlandırıldı.

İstanbul’dan 1 Aralık 2019 tarihinde zirve tırmanışı yapmak için Uludağ’a gelen amatör dağcılar Mert Alpaslan (31) ve Efe Sarp'ı (37), Jandarma Karakol Komutanlığı'nın önüne 34 SK 2280 plakalı araçlarını park ederek tırmanışa geçmişlerdir. Akşama doğru aileleri ile irtibat kesilmesi üzerine öncelikle Bölge AFAD, JAK, AKUT Bursa ekibi ile bazı diğer arama kurtarma grupları ile aramalar başlatılmıştır. Ancak ertesi gün de devam eden ve uzayacağı değerlendirilen arama çalışmaları için Bursa Ekip Lideri tarafından Acil Durum Yönetiminden destek istenmiştir.

Konu ile ilgili ADY Çalışmaya başlamış, Bölge Olay Yeri Yöneticisi (OYY) görevlendirilmiş; öncelikle yakın ekiplerle başlayan ve daha sonra AKUT içinde kış teçhizatı olan ve kış dağcılığı eğitimi almış gönüllülerimiz organize edilmiş ve arama desteği hem kriz merkezinde hem de arazide operasyonel olarak sağlanmıştır.

Sürecin uzayacağı düşünülerek, bölgedeki operasyonel ekiplerimizin tıbbi ve lojistik desteklerinin daha sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla ADY tarafından, Yönetim, Lojistik ve Barınma çadırlarıyla bölgede bir Hareket Üssü yaratılmıştır.

Bölgede, devletin termal insanlı uçağı, helikopter, termal kameralar, detektörler, Anfibi araçları ve kar motorları ile her türlü teçhizat kullanılmıştır. AKUT ekibimiz arama bölgesine zaman zaman helikopter ile de bırakılmıştır. Bu süre içerisinde kayıp kişilere ait mont, bere, baton bulunmuş ve arama faaliyetleri bu buluntu alanlarda yoğunlaştırılmıştır.

12 Aralık tarihinde havanın kötüleşmesiyle Bölge Kriz yönetimince ara verilen arama faaliyetlerine 14 Aralık Cumartesi günü devam edilmiştir.

Operasyon esnasında Bursa, İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Ankara, Trabzon, Rize Ekiplerinden 100 ‘ün üzerinde AKUT Gönüllüsü katılmış, bu arkadaşlarımızın bazıları birkaç kez operasyona destek vermişlerdir.

Kurulduğu günden bu yana gönüllülük, karşılıksız yardımseverlik, tüm canlıların hayatına değer vermek, dürüstlük ve güvenilirlik ilkeleri ile Türkiye'nin yanı sıra, dünyanın büyük afetlerinde de ülkemizi temsil etmiş AKUT Arama Kurtarma Derneği olarak, kaybettiğimiz iki vatandaşımıza Allah’tan rahmet; ailelerine ve tüm yakınlarına baş sağlığı dileriz.

AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ

                  


DESTEK VERENLER