25 Ocak 2020 Cumartesi 14:32AKUT KENTSEL ARAMA KURTARMA EĞİTİMLERİNE BAŞLADI.

AKUT, ileride “operasyonel kentsel arama ve kurtarma personeli/gönüllüsü” olacak ekipler için eğitimlere bugünden başladı.

25-26 Ocak 2020 tarihlerinde, ev sahipliğini AKUT Bodrum  ve AKUT Alanya ekiplerinin yaptığı, kentsel arama kurtarma eğitimine, AKUT Denizli, AKUT Marmaris, AKUT İzmir, AKUT Kuşadası, AKUT Kaş-Kalkan ve AKUT Bodrum ekiplerinden 60  kişi katıldı. Aynı tarihte AKUT Alanya'nın  ev sahipliğindeki eğitime AKUT Antalya, AKUT Mersin ekiplerinden 28 gönüllü eğitimlere devam etti.  Bu eğitimde, ekipler, Türkiye’nin dört bir köşesinde, şu anda Elazığ ve Malatya’da olduğu gibi, yıkım ve kayıplara neden olan depremlerde yer alan AKUT Operasyon Ekiplerinin aldığı eğitimleri alıyor ve ileride Operasyonel Kentsel Arama ve Kurtarma personeli/gönüllüsü olacaklar.

Eğitimlerde  toplamda 88 gönüllümüze, 7 uzman AKUT eğitmenimiz tarafından, beton çalışmaları, kazazedeye ulaşma teknikleri, kazazede yer tespiti, kazazedeye ulaşma, kazazedeyi sabitleme ve tahliye aşamaları eğitimlerinin verildiği 2 günlük bir çalışma yapılmakta.

Eğitimleri yerinde gözlemlemek üzere Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkan Vekili de öğle saatlerinde eğitim alanında olacaklar.   

AKUT Basın İlişkileri ​

 

AKUT Hakkında
AKUT Arama Kurtarma Derneği, kurulduğu 1996 yılından bu yana gerçekleştirdiği 3.730 operasyonda, 2.805 insanın hayatını kurtardı. Yaşamın kutsal ve en değerli olduğunun bilinciyle 1.453 hayvanın da kurtarılmasını sağladı. 5 yılda 52.000 km yol kat ederek, 52 il, 174 ilçede 5,5 milyon kişiye mobil eğitim projesi ile ulaştı. Her yıl toplumu bilinçlendirmek ve afetlere karşı daha dayanıklı bir Türkiye yaratmak için 100 binlerce kişiye ‘’Temel Afet Bilinçlendirme ve Deprem Seminerleri’’ vermeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilmiş Türkiye’deki ilk kuruluş olarak yardım çağrısı aldığı yurtdışı afetlerinde de ülkemizi başarıyla temsil ediyor. Tamamen gönüllülük esasıyla yürüttüğü tüm eğitim, operasyon, malzeme vb. ihtiyaçlarını ise destekçilerinin bağışlarıyla karşılıyor.

AKUT Arama ve Kurtarma Derneği Basın İlişkileri Birimi basiniliskileri@akut.org.tr


DESTEK VERENLER