11 Mart 2021 Perşembe 14:41

Bu sene 25. Kuruluş Yılı’nı kutlayan, ülkemizin ilk arama kurtarma sivil toplum örgütü AKUT Arama Kurtarma Derneği, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İşletme Kulübü tarafından düzenlenen ve 35 bin Yıldız Teknik öğrencisinin oylarıyla belirlenen geleneksel “Altınyıldız Classics Yılın Yıldızları Ödülleri”nde, “2020 Yılının En Beğenilen Sivil Toplum Örgütü” seçildi.

Bu sene 19'uncusu gerçekleştirilen etkinliğin ödül töreninde bir konuşma yapan AKUT Arama Kurtarma Derneği 2. Başkanı Meriç KALAMANOĞLU ŞAHİN, ödülü, ülkemizin önemli deprem uzmanlarından, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy’dan almanın ayrı bir mutluluk olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu sene 25. yılımızı kutluyoruz. Dalya dediğimiz yılda aldığımız ilk ödül bu. Üstelik alanımız olan arama kurtarma konusunda almadık ödülü; en beğenilen sivil toplum örgütü seçildik. 120 yıllık köklü bir üniversitemizin 35 bin öğrencisi tarafından hem de… Tüm gençlere bize gösterdikleri teveccüh için teşekkür ediyoruz.” dedi.

AKUT Hakkında: AKUT Arama Kurtarma Derneği, kurulduğu 1996 yılından bu yana gerçekleştirdiği 3.730 operasyonda, 2.805 insanın hayatını kurtardı. Yaşamın kutsal ve en değerli olduğunun bilinciyle 1.453 hayvanın da kurtarılmasını sağladı. 5 yılda 52.000 km yol kat ederek, 52 il, 174 ilçede 5,5 milyon kişiye mobil eğitim projesi ile ulaştı. Her yıl toplumu bilinçlendirmek ve afetlere karşı daha dayanıklı bir Türkiye yaratmak için 100 binlerce kişiye ‘’Temel Afet Bilinçlendirme ve Deprem Seminerleri’’ vermeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilmiş Türkiye’deki ilk kuruluş olarak yardım çağrısı aldığı yurtdışı afetlerinde de ülkemizi başarıyla temsil ediyor. Tamamen gönüllülük esasıyla yürüttüğü tüm eğitim, operasyon, malzeme vb. ihtiyaçlarını ise destekçilerinin bağışlarıyla karşılıyor.

 


DESTEK VERENLER