29 Ağustos 2022 Pazartesi 11:21AKUT DENİZLİ EKİBİ’NDEN, “100.YILINDA ZAFER BAYRAMI” ÖZEL DANS GÖSTERİSİ VİDEOSU

AKUT Denizli ekibi,
“Zeybek” ile “AKUT Kırmızısı”nı buluşturarak 
30 Ağustos’u kutladı.

 AKUT Denizli ekip Lideri Cengizhan Öztürk: “Ekip olarak, çocukluğumuzdan beri tutkunu olduğumuz Zeybek’i, AKUT Kırmızısıyla buluşturma fikri uzun süredir aklımızdaydı. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı bu görsel şölenle anmak bizim için gurur verici. Ayrıca bu dans gösterisi ve çekimleri, milattan sonraki ilk yıllarda, 8-9 büyüklüğü olduğu tahmin depremlerle tarihe kazınan ve kazı çalışmaları halen devam eden antik kentler Laodikya ve Hierapolis’te yapmaktan ayrıca mutluluk duyduk. Memleketimiz için can kurtarmaya ve atalarımızdan yadigâr değerlerimizi korumaya devam edeceğiz.”

AKUT
Arama Kurtarma Derneği, 30 Ağustos Büyük Taarruz ‘un 100. yılında bu büyük bayramı çeşitli etkinliklerle kutluyor. Kutlama etkinlikleri çerçevesinde AKUT DENİZLİ ekibi, 10 kadın ve 16 erkek gönüllüsünün katılımı ile özel bir dans gösterisi ve video çekimi gerçekleştirdi.

AKUT tarafından yapılan açıklamada, Ege Bölgesi’nin geleneksel halk dansı Zeybek ve AKUT kırmızısının bir araya geldiği bu özel video çalışmasıyla; AKUT ekiplerinin köklerine saygı ve sevgiyle bağlılığını sembolize etmek ve atalarımızdan bizlere armağan olan Zafer Bayramı'nı, yine atalarımızın mirası olan Zeybek ile kutlamak olduğu vurgulandı.

Çekimleri Denizli’de bulunan, milattan sonraki ilk yıllarda, büyüklüğünün 8-9 olduğu tahmin edilen depremler neticesinde tarihe kazınan ve kazı çalışmaları halen devam eden antik kentler Laodikya'da ve Hierapolis’te gerçekleştirilen özel dans gösterisi, en son Denizli’nin merkezi Çınar meydanında AKUT Denizli ekibi gönüllülerinin, AKUT kırmızıları içinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimiz ve atalarımıza saygı duruşu ile tamamlandı. İlgili videoyu şu linkten izleyebilirsiniz: https://youtu.be/WmKjRm65-d0

Dans gösterisi için Pamukkale Halkoyunları Derneği-PAHOY & TUANA DANS ’tan Koreograf Ahmet Kaplan AKUT Denizli ekibinden gönüllülere verdiği özel eğitim ile destek oldu.

AKUT Denizli ekip Lideri Cengizhan Öztürk, çocukluklarından beri tutkunu oldukları Zeybek’i, AKUT kırmızısıyla buluşturma fikrinin uzun süredir akıllarında olduğunu vurgulayarak; “30 Ağustos Zafer Bayramı’nı bu görsel şölenle anmak bizim için gurur verici. Ayrıca bu dans gösterisi ve çekimleri, milattan sonraki ilk yıllarda, 8-9 büyüklüğünde olduğu tahmin depremlerle tarihe kazınan ve kazı çalışmaları halen devam eden antik kentler Laodikya ve Hierapolis’te yapmaktan ayrıca mutluluk duyduk. Memleketimiz için can kurtarmaya ve atalarımızdan yadigâr değerlerimizi korumaya devam edeceğiz.” dedi.  

Konuşmasında Öztürk, başta emekleri geçen tüm AKUT gönüllüleri olmak üzere; müzik düzenlemesini yapan Bedirhan Diyarbakırlı ve ekibine, PAHOY’ dan Koreograf Ahmet Kaplan’a, Foto Cengiz ekibine, Yönetmen Hakan Duran’a ve projenin sponsoru Altıntop Kuruyemiş’ e desteklerinden dolayı teşekkür etti.AKUT Hakkında:

AKUT Arama Kurtarma Derneği, kurulduğu 1996 yılından bu yana gerçekleştirdiği 4.388 operasyonda, 3.251 insanın hayatını kurtardı. Yaşamın kutsal ve en değerli olduğunun bilinciyle 1.709 hayvanın da kurtarılmasını sağladı. 5 yılda 52.000 km yol kat ederek, 52 il, 174 ilçede 5,5 milyon kişiye mobil eğitim projesi ile ulaştı. Her yıl toplumu bilinçlendirmek ve afetlere karşı daha dayanıklı bir Türkiye yaratmak için 100 binlerce kişiye ‘’Temel Afet Bilinçlendirme ve Deprem Seminerleri’’ vermeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilmiş Türkiye’deki ilk kuruluş olarak yardım çağrısı aldığı yurtdışı afetlerinde de ülkemizi başarıyla temsil ediyor. Tamamen gönüllülük esasıyla yürüttüğü tüm eğitim, operasyon, malzeme vb. ihtiyaçlarını ise destekçilerinin bağışlarıyla karşılıyor. 


DESTEK VERENLER