30 Mayıs 2023 Salı 19:26

Kamuoyu Duyurusu

Derneğimizin afet ve acil durumlarda oluşan yoğun telefon kullanımını azaltmak amacıyla geliştirmiş olduğu “GÜVENDEYİM” uygulaması içerisinde yer alan ücretsiz Kısa Mesaj Servisi (SMS) özelinde hizmet aldığımız uluslararası bir platform ile olan entegrasyonumuzda oluşan bir açıktan faydalanılarak AKUT’un amaç ve vizyonuyla bağdaşmayan toplu SMS gönderimi yapıldığını öğrendik. İvedilikle yaptığımız incelemeler sonucunda 29.05.2023 saat 20.18 ila 30.05.2023 saat 00.23 aralığında 12 bin 872 farklı numaraya SMS gönderimi yapıldığını, bu SMS’lerin de 11 bin 935 kişiye ulaştığını tespit ettik.
Hızla yapılan görüşmeler ardından “GÜVENDEYİM” uygulamamızdaki bilgilendirme kısa mesajları için hizmet aldığımız firmadaki hesabımıza yetkisiz erişim olduğu bilgisine ulaştık. Bu bilgiler ışığında Cumhuriyet Savcılığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve kolluk güçlerine gereken şikayetleri yaptık.
Hal böyleyken yaşanacak olası afet durumlarında sevdiklerimizle aramızdaki iletişimi sağlayacak ve toplum olarak hassasiyetimizin hala devam ettiği bir konuda gerçekleştirilen bu eylemin fail veya faillerinin tespiti ve cezalandırılması için sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız. 

AKUT Arama Kurtarma Derneği


DESTEK VERENLER