13 Nisan 2024 Cumartesi 15:18

Helikopter ve vincin ulaşamadığı kabinler iple kurtarma yöntemi ile tahliye ediliyor

 

Türkiye’nin ilk arama kurtarma sivil toplum kuruluşu olan AKUT Arama Kurtarma Derneği, 5 ekibi ve 34 gönüllüsü ile Antalya Konyaaltı’nda Sarısu-Tünektepe teleferik kazasında kabinlerde mahsur kalan kazazedeleri iple kurtarma tekniği ile tahliye çalışmalarına devam ediyor. Şu ana kadar yapılan koordineli çalışmalarla helikopter ya da vinç ile ulaşılamayan 6 teleferik kabinindeki 8 kişi iple kurtarma yöntemi ile güvenli bir şekilde tahliye edildi.

 

Dün akşam saatlerinde, Antalya Konyaaltı ilçesinde bulunan Sarısu-Tünektepe teleferik hattını taşıyan direklerden birinin devrilmesi sonucu, hareket halindeki kabinlerden bir tanesi kayalık bölgeye düştü. Kaza sırasında teleferikte bulunan 1 kişi hayatını kaybederken, 10 kişi de yaralandı. 24 kabinde mahsur kalan 184 kişi için kurtarma çalışmaları gece boyunca devam etti. AKUT Arama Kurtarma Derneği, 5 ekibi ve 34 gönüllüsü ile Antalya Konyaaltı’nda Sarısu-Tünektepe teleferik kazasında kabinlerde mahsur kalan kazazedeleri tahliye çalışmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar yapılan koordineli çalışmalarla helikopter ile ulaşılamayan 6 kabinden iple kurtarma tekniği ile 8 kişi güvenli bir şekilde tahliye edildi.

 

Çelik halatların üzerinden ilerleyerek kazazedelere müdahale ediliyor

Helikopter veya vinçli kurtarmanın yapılamayacağı noktalarda iple kurtarma tekniğini kullandıklarını belirten AKUT Arama Kurtarma Derneği Operasyon ve Acil Durum Yöneticisi Serhat Akbel, “İpli kurtarmada en önemli konu emniyet noktalarını oluşturmak. Ya teleferiğin başlangıç noktasından ya kurtarıcı teleferik hattından ya da teleferiğe en yakın direğe tırmanıp burada makara ve iplerle güvenlik noktası oluşturduktan sonra kabine kayarak ulaşılıyor. Burada güvenlik noktası oluşturulduktan sonra kabine giriliyor. Kabinde mahsur kalan kişilere yanımızda getirdiğimiz güvenlik ekipmanlarını giydiriyoruz, yerde bekleyen ekiplerle koordineli şekilde kazazedeyi güvenli bir şekilde yere indirerek tahliyesini sağlıyoruz” dedi. İpli kurtarmada duruma göre takım çalışması yapıldığını da ifade eden Serhat Akbel, “İple kurtarma yapan kişi kendisininkisinden başka 2 güvenlik takımı daha taşıyabilir. Antalya’daki teleferik operasyonunda, kabindeki kişi sayısını da göz önüne alarak bir planlama yapılıyor.

Kazazedeleri, şu anda çok dik, sarp bir araziye indiriyoruz. Ve sonra da bu sarp bölgeden tahliye ediyoruz. Yani mevcut operasyonumuzda iki kez kurtarma yaptığımızı söyleyebiliriz. Kaza alanı ile yola yakın noktalarda ikincil ve üçüncül ip hatları döşüyoruz. Birkaç farklı ekip ile koordineli bir şekilde bir grup yerden bir grup da çelik halatlar üzerinden giderek kazazedelere müdahale ediyoruz“ diye konuştu.

 

AKUT Antalya Konyaaltı ilçesinde bulunan Sarısu-Tünektepe teleferik kazasına müdahale için AKUT Antalya, AKUT Alanya, AKUT Kaş-Kalkan ve AKUT Fethiye ekiplerinden toplam 29 gönüllüsü ile hızlıca operasyona çıktı. AKUT İzmir, AKUT Manisa, AKUT Mersin, AKUT Marmaris, AKUT Bodrum ve AKUT Kuşadası ekipleri ihtiyaç halinde destek vermek üzere bölgede hazır bekliyor. AKUT Arama Kurtarma Derneği toplamda 5 ekibi ve 34 gönüllüsü ile bölgede kurtarma çalışmalarına destek veriyor.

 

 

 


DESTEK VERENLER