25 Mart 2010 Perşembe 00:00

16 Kasım 2009 Pazartesi günü TARAF gazetesinde ortaya atılan ve  arkasından da çeşitli medya kuruluşlarında yer alan YANDAŞ ÖRGÜTLERE DESTEK başlıklı iddiaları ve yorumları şaşırarak ve üzülerek okuduk.  Bu haberin ve arkasından yapılan yanlış bilgiye ve önkabule dayalı AKUT hakkındaki yorumların gerçekle hiçbir ilişkisi yoktur.

Sözkonusu habere göre; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “tamamen veya kısmen kontrolünde bulunan” vakıf ve dernekler de planda yer alıyor.  Genel Kurmay’ın Bilgi Destek faaliyetleri arasında kullanılması emredilen ve örtülü yardım öngörülen kuruluşlar arasında AKUT, TEMA, ÇYDD, ADD, ASAM, um:ag gibi STK’lar olduğu iddia ediliyor.

AKUT derneği, kamu yararına çalışan bir dernektir ve arama kurtarma alanında bu statüye Bakanlar Kurulu kararıyla getirilmiş ülkemizin tek sivil toplum kuruluşudur.  Tam 14 yıldır tamamen gönüllülük ve karşılıksız yardımseverlik ilkeleriyle, büyük bir gayret ve özveriyle çalışarak, arama ve kurtarma gibi son derece zorlu ve tehlikeli bir disiplinde, her şart altında ve coğrafyada 997 insanın hayatına dokunmayı başaran AKUT’a, bu tür gerçekle hiçbir ilişkisi olmayan yakıştırmalarda bulunulmasını anlayamıyoruz.

Sözkonusu, tartışmaya çok açık ihbar mektuplarının içeriklerini değerlendirmek, yorumlamak bize düşmez. Genel Kurmay Başkanlığı bu belgeyi yalanlayan açıklamasını zaten yapmıştır. Ancak AKUT adının geçtiği bölümle ilgili, kamu yararına çalışan dernek olma sorumluluğumuzla bir açıklama yapmak zorundayız.

Bu haberin AKUT’la ilgili bölümü hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. AKUT hiç kimsenin, hiçbir grubun veya hiçbir kurumun tamamen veya kısmen kontrolünde değildir, hiçbir zaman olmamıştır ve hiçbir zaman olmayacaktır.  AKUT bugüne dek hiç kimseden örtülü bir maddi yardım almamıştır, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden de örtülü veya açık hiçbir maddi yardım almamıştır.

Siyasetle uğraşmayan ve sadece can kurtarmaya, toplum bilinçlendirmeye ve milletimize, devletimize hizmet etmeye odaklı bir STK olan AKUT her tür siyasi çatışmanın ve görüşün üzerindedir. AKUT, Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyet’in kazanımlarına, Anayasamızda yazdığı üzere laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti ilkelerine, Atatürk ilke ve devrimlerine sonuna kadar bağlı ve Türk Milleti’nin menfaatlerinin hizmetinde bir STK’dır. AKUT’un emrinde ve kontrolünde olduğu tek yer asil milletimizdir.

Saygılarımızla,
 

AKUT Yönetim Kurulu


DESTEK VERENLER