25 Mart 2010 Perşembe 00:00

12 Ocak 2010 tarihinde Haiti’de yerel saatle 17:00’de gerçekleşen 7.2 büyüklüğündeki deprem bölgede çok büyük hasara neden olmuştur.

Depremin yarattığı tahribat nedeniyle iletişim ve ulaşım kanallarının ağır hasar görmesinden dolayı bölgeyle uzun süre sağlıklı iletişim kurulamamış ve doğru bilgilere ulaşılmakta zorluk çekilmiştir, bir yandan da Haiti devlet yetkililerinden  arama kurtarma çalışmaları için uluslararası yardım talebi beklenmiştir.

AKUT bu süreçte, kurtarma ekibi gönderilme ihtimalini göz önünde bulundurarak gerekli hazırlıklarını tamamlamış ve hazır bekleme durumuna geçmiştir. İlgili tüm taraflarla yapılan görüşmeler neticesinde Başbakanlık, TÜRK KIZILAYI olarak, deprem bölgesindeki en acil ihtiyaç olan sağlık personeli, sahra hastanesi, ilaç, tıbbi destek ve insani yardım malzemeleri göndermeye karar vermiştir. Genel Kurmay Başkanlığı’ndan temin edilen iki adet kargo uçağı ile 20 ton yardım malzemesi 16 Ocak 2009 Cumartesi günü saat 06:00’da Ankara’dan yola çıkacaktır.

Haiti’ye gönderilen yardım ekibi içinde arama kurtarma çalışmalarında görev almak üzere deneyimli 10 arama kurtarma personeli ve iki arama köpeğinden oluşan AKUT Ekibi de yer alacaktır. Bize gelen bilgiye göre, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı Doğal Afet Arama Kurtarma - DAK Taburu’ndan bir ekip de, arama ve kurtarma çalışmaları için bölgeye sevk edilecektir. 

AKUT Ekibi olarak Haiti’de de, Türkiye’nin ve Türk insanının özverisini, dostluğunu, çalışkanlığını ve yeteneklerini en iyi şekilde temsil etmek ve tarihlerinin en zor dönemlerinden birini yaşayan Haiti’lilere yardım etmek için, TÜRK KIZILAYI ve DAK Taburu ile birlikte elimizden geleni yapacağımızı kamuoyuna bildiririz. 

Saygılarımızla,


AKUT Yönetim Kurulu 


DESTEK VERENLER