25 Mart 2010 Perşembe 00:00

                                                                                                                                                                                                             20.03.2010

Haiti Depremi’ndeki arama ve kurtarma çalışmalarına katılan AKUT Ekibi depremden tam 7 gün sonra bir mucizeye imza attı. AKUT, Fransız ve Haiti’li kurtarma ekipleriyle ortaklaşa gerçekleştirilen operasyonda 24 yaşındaki Haiti’li bir kadın enkazdan sağ olarak kurtarıldı. AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, AKUT’un 1000. canı ile ilgili olarak şunları söyledi :

“Kısa süre önce bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 663 operasyonda tam 999 insanın yaşamına dokunduğumuzu açıklamıştık. Heyecan içinde 1000. mucizeyi bekliyorduk AKUT ailesi olarak. Türkiye’deki son günlerdeki arama ve kurtarma faaliyetlerimizden iyi haber alamadık ve ne yazık ki aradıklarımız hayatını kaybetmişti. Bugün Haiti’de 668. operasyonumuzu gerçekleştiriyoruz. Haiti’ye depremden 5 gün sonra gidebildi ekibimiz. Yine de bu tür afetlerde asla ümit kesilmez ve bu çalışmada mucize bir kez daha gerçekleşti. Fransız ve Haiti’li ekiplerle işbirliği içinde çalışan AKUT gönüllüleri 24 yaşında bir genç kadının hayatının kurtarılmasını sağladılar. Haiti’deki AKUT Ekibi’nin lideri olan Dündar Şahin arkadaşımız ile sabah 08:30 da yaptığımız telefon görüşmesi ile bu güzel haberi aldık ve siz değerli kamuoyu ile paylaşmak istedik. "Gerçekleştirdikleri SAR (Arama ve Kurtarma) faaliyetlerinde sadece kurtarılan insanın değil, ailelerinin ve sevdiklerinin de mutluluğunu yüreklerinde hissettiklerini söyleyen Mahruki, “gönüllerini hiçbir karşılık beklemeden insanlığa ve Türkiye’ye hizmet etmeye adayan AKUT Gönüllülerine ve AKUT’a destek veren Türkiye’ye teşekkür ediyoruz. AKUT olarak sadece Türkiye’de değil, Yunanistan’dan Taiwan’a kadar, Haiti’ye kadar dünyanın her köşesinde can kurtarmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. Mahruki, deprem bölgesine kendi özel olanakları ile giden ve 5 kişinin yaşamının kurtarılmasını sağlayan GEA ekibini de kutlayarak; “Türkiye adına, Türkiye için dünyanın her köşesinde AKUT’uyla, Sivil Savunmasıyla, GEA’sıyla; askeri ve sivil tüm kurtarma ekipleriyle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Kurulduğundan bu güne kadar 668 operasyona katılan ve bugüne dek tam 1000 kişinin yaşamını kurtaran veya içinde bulundukları tehlikeli durumdan alıp normal şartlara ulaştırılmasını sağlayan AKUT; deprem, sel, çığ gibi doğal afetlerin dışında kırsal alanda ya da outdoor sporlarında kaza ve kaybolmalarda, orman yangını, trafik kazası gibi hallerde de gönüllülük prensiplerine uygun olarak yardıma koşuyor. Bağışlarla çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan AKUT, AKUT SPOR KULÜBÜ ile sporun değişik dallarında başarılara imza atıyor, AKUT YAYINLARI ile acil durum ve arama kurtarma gibi konularda bilgi üretiyor ve toplumun her kesimi ile paylaşıyor, AKUT ÜNİVERSİTE TOPLULUKLARI ile öğrencileri sosyal sorumluluk çalışmalarına çekiyor.

AKUT Gönüllüleri, Türkiye’nin her köşesine yardım eli uzatarak, özellikle ilköğretim okulları ve liselerde öğrencilere dönük eğitim ve bilinçlendirme kampanyalar düzenliyor ve afete dayanıklı bir toplum olabilmemiz için eğitime sürekli destek oluyor.

AKUT’un 1000. insan yaşamını kurtardığı operayon ile ilgili görüntüler ve detaylı bilgiler ulaştıkça siz değerli basın mensuplarımız ile paylaşılacaktır. Bu süreçte arama kurtarma çalışmalarımızı izleyerek ve kamuoyu ile paylaşarak bizlere destek veren değerli basın mensubu dostlarımıza da teşekkür bir borç biliyoruz.

 

Saygılarımızla,

AKUT Yönetim Kurulu


DESTEK VERENLER