11 Ekim 2014 Cumartesi 15:57

 

AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ SPORCUSU DÜNYA BARIŞ KOŞUSUNDA

Farklı ülkelerden farklı kültürlere sahip, farklı dinlere inanan insanları bir araya getirerek ülkemizi uyum ve barış içinde yaşanan bir yere dönüştürme fikrini yaymak amacı ile 18-23 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenlenen Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run (Dünya Barış Koşusu)’na tek Türk Sporcu olarak AKUT Arama Kurtarma Derneği sporcusu Gülseren Yıldız katılmıştır.

27 yıl önce Sri Chinmoy tarafından başlatılan bu koşunun ana felsefesini Sri Chinmoy’un “Esasen barış, savaş yokluğu değildir. Barış çok fazla daha fazladır… Barış sevgi, saygı ve bütünlüktür. Barış dolu bir dünyada yaşamak istiyorsak eğer önce kendimiz barış dolu olmalıyız.” sözleri oluşturmaktadır.

Şubat ayında Portekiz’de başlayan ve 50 Avrupa ülkesinde tamamladıktan sonra Sırbistan’da sona ermesi planlanan, farklı ülkelerden gelen sporcuların oluşturduğu, uluslararası tanınmış kişilerin desteklediği koşu kapsamında; 9 farklı ülkeden 14 sporcu, 18 Eylül 2014 günü Edirne’den ülkemize giriş yapmışlardır. Aynı gün Çanakkale’ye ulaşan sporcuları Çanakkale Vali Yardımcısı Başkanlığında bir heyet karşılamış, sporcuların taşıdığı meşale Vali Yardımcısına teslim edilmiş, barış üzerine açıklamalar yapılmış, ”Peace Run” şarkısı seslendirilmiş ve “Barış Ağacı” dikilmiştir. Barış koşusu 23 Eylül 2014 günü Kuşadası’nda sona ermiştir. Barış Koşusu ile detaylı bilgiye http://www.peacerun.org/tr/ adresinden ulaşmak mümkündür.

 

AKUT Basın İlişkileri Birimi                   

 

 

 


DESTEK VERENLER