21 Ekim 2014 Salı 00:42

Türkiye’nin en köklü Arama Kurtarma organizasyonlarından biri olan AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin deneyimli eğitmenleri  10 -12 Ekim 2014 tarihlerinde Yunanistan’ın Girit adasındaki Hanya şehrinde düzenlenen INSARAG (The International Search and Rescue Advisory Group-Uluslararası Arama Kurtarma Danışmanlık Grubu) kursunda Yunanlı meslektaşlarının yer aldığı 30 kişilik “Selino Arama Kurtarma Ekibi”ne 3 günlük eğitim verdi.

AKUT eğitmenlerinden Belit Taşdemir  ve Duygu Gökalp Boufidis’in eğiticiliğini yaptığı, ev sahipliği ve sponsorluğunu Pal Beach Hotel ve Libyan Princess Hotel’in üstlendiği eğitimde, AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin tanıtımı yapıldı. USAR(Urban Search and Rescue-Kentsel Arama ve Kurtarma) oryantasyon ve deprem bilinçlendirme eğitimleri verildi. Selino Arama Kurtarma ekibi, eğitmenlerimize eğitimin her aşamasında  yakın misafirperverliğini gösterdi.

Türk Yunan Ekipleri daha önce de birlikte çalışmıştı

AKUT , Ağustos 1999’da yaşanan büyük Marmara depremi sırasında afet bölgesine ulaşan Yunan EMAK Arama Kurtarma ekibi ile birlikte çalışmış, Eylül 1999’da 67 kişinin hayatını kaybettiği Atina depreminde ise iki kişiyi enkazdan canlı çıkartmayı başarmıştı.

AKUT Türkiye’de  INSARAG standartlarına göre “Sınıflandırılmış Orta Seviye Ekip” sertifikasını alan ilk ekip

Merkezi  İstanbul’da bulunan ve  Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış eğitimli personeli ile her gün hayata dokunan AKUT, 2011 yılından beri Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında bulunan Arama Kurtarma Danışma Grubu-  INSARAG’ın üyesi.
Ayrıca tüm dünyada uluslararası standartlara uygun  arama kurtarma ekipleri içinde deprem konusunda en deneyimli ve bilgili ekiplerden biri olan AKUT, Türkiye’de  INSARAG standartlarına göre “Sınıflandırılmış Orta Seviye Ekip” sertifikasını alan ilk ekip olma özelliğini taşıyor.

 

AKUT Basın İlişkileri Birimi

 

 

 


DESTEK VERENLER