26 Aralık 2014 Cuma 21:20

 

AKUT Arama Kurtarma Derneği, kurulduğu 1996 yılından bu yana gönüllülük ve karşılıksız yardımseverlik ilkeleriyle gerçekleştirdiği arama kurtarma operasyonlarını aralıksız sürdürüyor.

Derneğimiz, bugün 2000. canın kurtarılmasının mutluluğunu yaşıyor… 

1994 sonlarında yaşanan acı bir dağ kazası sonrasında, bir avuç dağcının düşünce ve kararıyla başlattığı bu değerli yolculuk; 1996 Mart’ında resmî olarak hayatımıza girdi ve bugün ülke genelinde 35 ekip ve 1600 gönüllüyle her geçen gün büyüyerek hayatımızda çok önemli bir boşluğu doldurmaya devam ediyor…  

AKUT Arama Kurtarma Derneği; Adana - Ceyhan, Adapazarı - Gölcük, Atina, Tayvan, Hindistan, İran, Pakistan, Haiti, Erciş - Van depremleri ve Mozambik seli başta olmak üzere pek çok büyük afette aktif olarak görev alıp yüzlerce insanı yaşama döndürmüştür. Yine diğer doğa ve dağ şartlarında meydana gelen kaza ve yaralanmalarda, kayıp vakalarında, “amatör ruh-profesyonel müdahale” ilkesiyle hareket eden gönüllü ekiplerimiz; ülke genelinde, yaşamı tehlike altına girmiş bireylere derhal müdahale ederek, hayata uzanan yardım eli olmuştur. Bazen bir dağın yamacında, bazen bir ormanda; bazen bir depremde, bazen bir selde; bazen bir yangında ve ihtiyaç olan her yerde… 

Derneğimizin Bozüyük ekibi, dün gece ilerleyen saatlerde 6 gönüllüsüyle çıktığı arama operasyonunda, ormanda kaybolan 4 kişiye ulaşarak kayıp kişilere ilk müdahaleyi yapmış ve güvenli bölgeye ulaşımlarını sağlamıştır. 

AKUT, kurulduğu günden bugüne yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği 1739 operasyonda 2001 insanın hayatını kurtarmıştır.Bu süre içinde, aynı zamanda 326 hayvan kurtarmıştır. Kitlesel afetler hariç olmak üzere, 286 cenazenin de bulundukları yerden alınıp ailelere, son görevlerini yerine getirebilmeleri için ulaştırılmasını sağlamıştır. (Kitlesel afete dönüşen depremlerde çıkardığımız cenazelerin kayıtları tutulamamıştır.) 

Türkiye’nin ilk, öncü ve en geniş kurtarma ağına sahip arama kurtarma grubu olan AKUT, 2011 yılında, Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilen ülkemizin ilk kurtarma ekibi olmuştur ve ülkemizde uluslararası standartlarda arama kurtarma yapabilen ilk ekip olma özelliğine sahiptir.

Konuyla ilgili açıklama yapan AKUT Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nasuh Mahruki; “Kamu yararına yaptığı her çalışmayı gönüllü ve karşılıksız olarak gerçekleştiren AKUT’un, 2014’ün son günlerinde 2000. canı kurtarması hepimize değişik duygular yaşattı, yaşatıyor. Birlikte bugünlere ulaştırdığımız bu asil ailenin bir parçası olduğum için çok mutluyum ve tüm ekip arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Her gün, her zaman ve her yerde milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğimizi bir kez daha paylaşmak istiyorum.”

Saygılarımızla...

 

AKUT Basın İlişkileri Birimi


DESTEK VERENLER