5 Haziran 2015 Cuma 18:28

 

 

AKUT Arama Kurtarma Derneği, 80 gönüllüsüne Navigasyon eğitimi verdi.

AKUT Arama Kurtarma Derneği Eğitim Bölümü tarafından AKUT İstanbul ekibindeki 80 gönüllüye Navigasyon eğitimi verildi. 4 Haziran 2015 Perşembe akşamı AKUT Genel Merkez’de 3 saat süren eğitim boyunca gönüllülere Yön Bulma, Pusula Kullanımı, Rota Oluşturma konularında teorik eğitim verildi. 

AKUT İstanbul Eğitim Sorumlusu Serkan Kaya, Navigasyon eğitiminin 3 etaplı olduğunu, 3. etabın Belgrad Ormanı’nda uygulamalı şekilde gerçekleşeceğini belirtti. 

Serkan Kaya; dağ ve diğer doğa şartlarında meydana gelen kaybolma vakalarında, kazazedeye doğru ve hızlı müdahale edebilmesi için gerekli olan eğitimlerin başında gelen yön bulma bilgisinin önemine dikkat çekerek, “bir gönüllümüz operasyonel kadroda yer alsın almasın, AKUT’un misyonuyla paralel, minimum donanıma haiz olmak, kendi kişisel güvenliğini temin edebilmek ve yeri geldiğinde sahadaki arkadaşı ile aynı dili konuşabilmek amacıyla bu eğitimleri tamamlamak zorundadır.” diye konuştu. 

AKUT’un başarısının sırrının eğitime verdiği önem olduğunun altını çizen Serkan Kaya, “Birleşmiş Milletler tarafından ‘tüm dünyada uluslararası standartlarda arama kurtarma yapabilirsiniz’ denebilmesi için eğitim standartlarınızın ve eğitim kalitenizin otoritelere ispatlanmış olması gereklidir.  Biz bugüne dek, tek bir gönüllümüzün bununu bile kanatmadan binlerce operasyona imza atıp bunu ispatlayabildiğimiz için son derece mutluyuz. Eğitimlerimiz devam edecek.” diye konuştu.


 

AKUT Basın İlişkileri Birimi

  

 

 


DESTEK VERENLER