28 Haziran 2015 Pazar 11:35 

AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Afetlere Hazırlık Mali Destek Programı“ kapsamında hazırlamış olduğu “ARAMA KURTARMA SİVİL ÖRGÜTLERİNDE KURUMSAL KAPASİTE’NİN GELİŞTİRİLMESİ” konulu projesi uygun bulunmuş ve ekibimiz 2014 Eylül ayı itibariyle projeye başlamıştır.

Proje kapsamında 26-27 Haziran günlerinde, Şişli Marriot Otel’de gerçekleştirdiğimiz kongremiz 17 saatin sonunda başarıyla tamamlanmıştır.

Olası bir afet durumunda, arama kurtarma faaliyetlerini yürüten tüm kurumların koordineli bir biçimde çalışabilmesi ve dolayısıyla daha fazla can kurtarabilmesi için ortak dil kullanımının önemine dikkat çeken ekipler, benzer çalışmaların sıklıkla yapılması gerektiğinin önemine dikkat çektiler.

AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin yürüttüğü projeye AKA Arama Kurtarma Araştırma Derneği, BUSAR Bahçeşehir Üniversitesi Arama Kurtarma Kulübü, GOPAK Gaziosmanpaşa Arama Kurtarma Derneği, MEDAK Medikal Arama Kurtarma Derneği, NESAR Ulusal Acil Durum Arama ve Kurtarma Derneği’nden çok sayıda gönüllü katılmıştır. Kongremiz, Arama Kurtarma gönüllü örgütlenmelerinin operasyonel ve yönetsel kapasitelerini geliştirme hedefinin yanı sıra Türkiye’de daha fazla sivil örgütün INSARAG standartlarına ulaşması, ekiplerin ihtiyaç ve sorunlarının ortaya konması, operasyon sahasında ortak bir dilin kullanılabilmesi gibi konularda da önem arz etmektedir.

AKUT, daha güçlü bir Türkiye ve daha aydın nesiller için bilgi birikimini paylaşmaya devam edecektir.

 

AKUT Basın İlişkileri Birimi 

 


DESTEK VERENLER