8 Şubat 2016 Pazartesi 12:01


 

AKUT’UN YARDIM ELİ ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDA
 

AKUT Arama Kurtarma Derneği, kurulduğu 1996 yılından bu yana, tamamı gönüllü kadrosu ile gerçekleştirdiği arama kurtarma operasyonlarıyla yarınlarına umut olmaya devam ediyor… 


Arama-kurtarma çalışmalarının yanı sıra eğitici öğretici faaliyetlerle topluma ışık tutan AKUT gönüllüleri, tam 20 yıldır karşılıksız yardımseverliğin en güzel örneklerini sunuyor…

2015’in son günlerinde artan kar yağışı, Ocak ayında tüm yurdu etkisi altına alarak gündelik yaşamı olumsuz etkilerken, AKUT gönüllüleri zor durumda kalan vatandaşlarımıza gece-gündüz demeksizin yardım elini uzatmaya devam ediyor! Bazen Giresun’da, bazen Bingöl’de… Bazen Mersin’de, Bazen Marmaris’te…

AKUT, 2016 yılına olağanüstü bir performansla başladı. Ülke genelinde 36 noktada bulunan AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin tüm ekipleri yoğun kış şartları nedeniyle adeta teyakkuzdaydı. 

Ocak ayı başlangıcı itibariyle gerçekleştirilen çalışmalarımızdan bazıları;

 

Yılı Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu öğrencilerine verdiği Afet Bilinçlendirme semineri ile kapatan AKUT Kocaeli ekibimiz, hemen akabinde 2 Ocak günü “Doğada Arama Kurtarma” tatbikatı düzenleyerek kayıp iki kişiye kısa sürede ulaştı. 4 Ocak’ta ise yeni gönüllülerine “Temel Kampçılık” eğitimi veren AKUT Kocaeli, özellikle kış şartlarında barınma ve doğada hayatta kalmaya yönelik eğitimini 12 saatin sonunda başarıyla tamamladı.

28 Aralık’ta 25 gönüllüsü ile gerçekleştirdiği “Kentsel Arama-Kurtarma” eğitiminin hemen akabinde, kapanan köy yollarındaki hastalara paletli kar motoruyla ulaşarak hastaların hastaneye sevkini aralıksız olarak gerçekleştiren AKUT Bingöl ekibi gönüllüleri, bölge halkının can yoldaşı olmaya devam ediyor! 26 Ocak günü aşırı buzanma nedeniyle yoldan çıkan üç araçtaki beş kişiyi güvenli noktaya naklederek olası bir facianın önüne geçen gönüllülerimiz, neredeyse her hafta sonunu bir eğitim ile geçiriyor. 31 Ocak Pazar günü, sabah 09:00 itibariyle Şarge Kayak Merkezinde bir araya gelen 25 kişilik AKUT Bingöl ekibi “Karda Müdahale” eğitimi aldı. Yoğun kış şartlarında yön bulma, yürüme, doğru teçhizat ve koruyucu kıyafet kullanımı ve kazazedeyi sabitleyerek güvenli taşıma konularında pratik yapma imkânı bulan gönüllülerimiz, gün sonuna dek yoğun bir çalışma gerçekleştirdi.

5 Ocak günü K9 birimimizden değerli takım arkadaşımız Fırtına’nın doğada ve enkazda kayıp arama, yön bulma, kazazedeye ulaşma konularındaki pratiklerini yineleyen AKUT Eskişehir ekibi gönüllülerimiz; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa düzenledikleri proje kapsamında, sömestr süresince İlköğretim okullarındaki öğrencilere uygulamalı olarak “Temel Afet Bilinçlendirme” eğitimi verdi.

İnönü savaşlarının 94. yılı anısına gerçekleştirilen 8. Geleneksel Metristepe Zaferi ve Şehitleri Anma Yürüyüşü için 9 Ocak Cumartesi günü Bozüyük Bilecik’te bir araya gelen ülke genelindeki 200 AKUT gönüllümüz, vatandaşların da katılım ile 1500 kişilik bir sevgi zinciri oluşturdu ve şehitlerimizi saygıyla yâd etti.

14 Ocak günü yeni gönüllülerle Pamukkale Üniversitesi Konferans Salonunda bir araya gelen AKUT Denizli ekibimiz, gelişmiş toplumlarda sivil toplum kuruluşlarının ve sosyal sorumluluk çalışmalarının önemine dikkat çeken bir sunum gerçekleştirdi. Aynı hafta AKUT Sarıgöl ekibinden de katılımcıların olduğu 21 kişilik gönüllü kadrosuna eğitim verenAKUT Denizli ekibi, kazazedeyi sedyeye sabitleme, ilkyardım, taşıma gibi son derece hassas bir konu olan “Kazazedeye İlk Müdahale” eğitimi başarıyla tamamladı. 

27 Aralık günü Demirtaş OSB’deki bir iplik fabrikasında çıkan ve 24 saat süren yangında itfaiye ekipleriyle omuz omuza çalışan AKUT Bursa ekibi gönüllülerimiz, Ocak ayının son günü ise yeni gönüllülerle tanışmak için tanışma toplantısı düzenledi.

Yılın son günlerinde Espiye MYO Sivil Savunma ve İtfaiyeciik Bölümü öğrencileri ile bir araya gelerek tecrübelerini paylaşan AKUT Giresun ekibimiz, Ocak ayı boyunca operasyondan operasyona koştu. Bulancak’ın Samugüney köyünde, yoğun kardan dolayı mahsur kalan 3 K9 köpeğine yiyecek ulaştıran gönüllülerimiz, yine yoğun kar yağışından dolayı Tirebolu İlçesi Yağlıkuyumcu köyünde mahsur kalan hasta çifte zorlu bir yolculuktan sonra ulaştı. 1 metreyi aşan kar boyunca 3 km yürüyen gönüllülerimiz, diz kapağından yeni ameliyat olmuş kadın ve astım hastası eşine ilkyardım müdahalesinde bulunduktan sonra vatandaşlarımızı yakınlarına teslim ederek hastaneye sevklerini organize etti.

Ocak ayının hafızalarımıza bıraktığı en güzel anılardan biri ise yaralı bir fok balığıydı. Denizde balık tutarken teknesine sığınan foka nasıl müdahale edeceğini bilemeyen bir vatandaşımız AKUT Kuşadası ekibimizi arayarak yardım talebinde bulundu. Botla denize açılan gönüllülerimiz yaralı foku teslim aldı sağlık kuruluşuna ulaştırarak tedavisini takip etti. Fok tedavisinin ardından körfezin mavi sularına bırakıldı.


8 Ocak günü Tekirdağ Malkara Karayolunda meydana gelen trafik kazasında, zorlu bir çalışma sonucu sürücüyü sıkıştığı araçtan kurtaran AKUT Tekirdağ ekibimiz, ağır yaralı kazazedeyi 112 personeline teslim etti. 21 Ocak gecesi ise Süleymanpaşa İlçesi Kumbağ mahallesinde meydana gelen ev yangınında 4 gönüllüsü ile söndürme çalışmalarına katılan ekibimiz, yangın kontrol altına alındıktan sonra operasyon merkezine geri döndü.

3 Ocak günü Afyonkarahisar Vali Yrd. Kamil Kıcıroğlu tarafından organize edilen toplantıya katılan AKUT Afyon ekibi gönüllülerimiz, kış şartlarından dolayı meydana gelebilecek trafik kazası, baca yangını, buzlanma, mahsur kalma gibi olumsuzluklara karşı alınacak önlemleri değerlendirdi. "AKUT Anadolu İle El Ele" projesi kapsamında, Çakır İlkokulundaki öğrencilere ayakkabı, bot ve kırtasiye malzemesi hediye eden gönüllülerimiz, öğrencilerle birlikte keyifli anlar yaşadı.

11 Ocak günü Muğla’nın Seydikemer ilçesinde kayıp keçilerini ararken 60 metrelik kayalıklardan düşen iki kardeşten biri öldü, diğeri ise ağır yaralandı. Yaralı kardeş Bayram Çaylak’ın yeğenine haber vermesi sonucu kaza ihbarı alan AKUT Fethiye ekibi gönüllülerimiz, 2 saatlik çalışma sonucu kazazedelere ulaştı ve beş saat süren Teknik Kurtarma operasyonu sonucu kazazedeleri 112 personeline teslim ederek çalışmayı sonlandırdı.
 

Ocak ayının ik haftası Ataşehir Belediyesi çalışanlarına teorik ve pratik etapları olan “Temel Afet Bilinçlendirme” eğitimi veren AKUT İstanbul ekibi gönüllülerimiz, 18 Ocak günü Jandarmadan gelen ihbar ile Çekmeköy ormanlık alanda kaybolan 40 yaşındaki zihinsel engelli vatandaşımızı aramak için 18 gönüllüsü ile tüm gün operasyondaydı. Yoğun kar yağışına rağmen geniş arazide kayıp adamdan bir iz arayan gönüllülerimiz, vatandaşımızın olası bir donma vakasına karşı sağ salim bulunabilmesi için zamanla yarıştı.
 

AKUT Genel Merkez tarafından yılda 1 kez düzenlenen “Ekip Liderleri Toplantısı” 23-24 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleştirildi. Taksim Green Park Otel’de bir araya gelen 36 AKUT Ekip Lideri, AKUT’un 20. Yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek bir dizi faaliyet hakkında istişarede bulunurken, bölgelerindeki gönüllü yapılanmaları, lojistik konuları, operasyon istatistikleri gibi başlıklarda da AKUT Yönetim Kurulu’na ve birbirlerine bilgi aktarımında bulundu. 

28 Ocak günü Marmaris İlçesi Bayır Köyündeki kayalık alanda mahsur kalan ve 3 gündür bulunduğu yerden ayrılamayan hamile keçisinin kurtarılması için AKUT Marmaris ekibi gönüllülerimize ihbarda bulunan vatandaşımız, 6 kişilik ekibimizin 3 saat süren çalışmasını heyecan içinde izledi. Sarp kayalıklardaki keçiyi 200 metre yükseklikten alarak sahibine teslim eden ekibimiz, aynı zamanda AKUT’un 951. ve 952. Hayvan kurtarma operasyonuna da imza atmış oldu.

26 Ocak günü Karaman’ın Ayvancık ilçesinde avlanmak için evinden çıkıp bir daha kendisine ulaşılamayan 15 yaşındaki kayıp çocuğu aramak için operasyona çıkan AKUT Mersin ekibi gönüllülerimiz, dondurucu soğuğa rağmen 15 km²’lik bir alandaki tüm oyuk, mağara, kar birikintisi ve ormanlık alanı karış karış aradı. Arama çalışmalarının halen devam ettiği operasyonda, kazazedeye henüz ulaşılamadı.


AKUT Genel Merkez tarafından Isparta Davraz’daki bir dağ evinde, ilköğretim öprencilerine yönelik olarak organize edilen sömesrt kampı için millî kayakçılarımızdan ve uzman eğitimcilerimizden oluşan kadromuz, kampın bir hafta öncesi Davraz’daydı. Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra Isparta Hava alanından alınan minik kampçılarımız, başta kayak ve snowboard eğitimi olmak üzere pusula kullanımı, yön bulma, kar mağarası yapımı, kış şartlarında doğru giyinme-barınma-beslenme ve korunma gibi pek çok konuda eğitim alarak hayatları boyunca unutamayacakları keyifli birer hafta yaşadılar.

AKUT İzmir ekibi gönüllülerimiz 15 Ocak günü İzmir Şakran Açık Ceza İnfaz Kurumuna bağlı mahkûmlara 3 ayrı oturumla “Temel Afet Bilinci” ve “Deprem Semineri” düzenledi. Yine 18 Ocak günü Ferit Bahriye Ergil İlköğretim Okulunda 6 oturum ile öğrenci öğretmen ve idari personel olmak üzere toplam 1400 kişiye “Temel Afet Bilnçlendirme” semineri veren gönüllülerimiz, 17 Ocak günü ise “Lojistik Oryantasyon” eğitimi düzenleyerek yeni gönüllülerine bilgi aktarımında bulundu.

Amerikan Kültür Derneği Kids Anaokulunu ziyaret eden AKUT Ankara Ekip Liderimiz Hakan Korkut, miniklerin afetlerle ve kazalarla ilgili sorularını yanıtladı ve onlarla birlikte çizgi film izleyerek keyifli anlar yaşadı.

AKUT Trabzon ekibimiz, 18 Ocak günü vatandaşlardan gelen ihbar üzerine operasyondaydı. Konaklar mahallesindeki bir apartmanın 5. katında, kullanılmayan bir dairenin Fransız balkonuna sıkımış güvercine yardım gerekiyordu. 2 gönüllümüz çatıdan halatlarla 5. kata indi ve toplam 1 saat süren çalışma sonucu yaralı güvercini kurtararak sağlık kuruluşuna teslim etti.


Bu kısa sürede ülkenin dört bir yanında görev yapan gönüllülerin çalışmalarını değerlendiren Genel Başkanımız Ali Nasuh Mahruki duygu ve düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:

"20 yılı aşkın bir zaman önce, acı bir dağ kazası sonrasında, bir avuç dağcı arkadaşımla birlikte ülkemiz ve insanımız için çıkmaya karar verdiğimiz bu gönüllü yolculukta, yıllar içerisinde aştığımız yolu ve geldiğimiz yeri görmekten büyük heyecan ve gurur duyuyorum.

AKUT ailesinin bir parçası olmaktan çok mutluyum ve bugüne dek AKUT içinde yer almış tüm gönüllülerimize teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunuyorum…”

AKUT, kurulduğu günden bugüne dek, karşılıksız yardımseverlik ilkesiyle gerçekleştirdiği 2049 operasyonda 2217 kişiyi, 950 hayvanı kurtarmış ve 293 ex bireyi de bulundukları yerden alarak sağlık ekiplerine teslim etmiştir.

AKUT, ülkemize değer katmaya devam edecektir!

AKUT Basın İlişkileri

  


DESTEK VERENLER