18 Nisan 2016 Pazartesi 13:06 

AKUT’tan Dev Tatbikat

AKUT Arama Kurtarma Derneği, Birleşmiş Milletler’in akreditasyonu kapsamında gerçekleştirilecek yenileme sınavına hazırlık çalışmalarını sürdürüyor!

1996 yılında bir avuç dağcı tarafından kurulan AKUT, bugün dünyanın en iyi arama-kurtarma takımlarından biri olarak ülkemizi tüm dünyada başarıyla temsil ediyor.

Geçtiğimiz ay 20. yılını dolduran AKUT, 20 yılda sayısız başarılar elde etti. 1999 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile “Kamu Yararına Dernek” statüsüne erişen AKUT, 2011 yılında ise INSARAG (Uluslararası Arama-Kurtarma Danışma Kurulu) tarafından gerçekleştirilen sınavı başarıyla geçerek Birleşmiş Milletler’in Dünya Afetleri ile Müdahale Gücü içerisinde olmaya hak kazanan ilk Türk ekibi ve dünyadaki 7. Sivil Toplum Kuruluşu oldu.

INSARAG tarafından akredite edilmek, o ekibin tümüyle kendi imkân ve kaynakları ile tüm dünyada uluslararası standartlarda arama-kurtarma yapma yeterliliğine sahip olduğu anlamına geliyor.

Bu ekiplerin yine her beş yılda bir yeniden denetimden geçerek başarı grafiğinin devamlılığını ortaya koyması gerekiyor. Derneğimiz bu kapsamda Ekim ayında gireceği denetime aralıksız olarak çalışıyor. 

INSARAG kılavuzunda belirtilen metodolojiye uygun olarak, senaryo gereği Brezilya'da 7.5 büyüklüğünde bir deprem olduğunu kurgulayan AKUT, 15 Nisan Cuma akşamı saat 23:30’da AKUT Genel Merkez’de başlattığı sanal yurt dışı deprem ihbarı ile acil durum konumuna geçti. Aynı gece saat 03:00’a dek insan gücü, bölgeye uçaklı ulaşım, kargo yüklemesi, malzeme kapasitesi gibi ön hazırlıkları tamamlayarak sabah 06:00 itibariyle çıkış konumuna hazır hale geldi. 

3 tonluk teknik malzemesi ve ülke genelinden gelen 103 gönüllüsü ile birlikte K9 biriminden 2 arama köpeği de tatbikata katılmıştır. Kocaeli’de buluşan AKUT, Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Yerleşkesi'nde ekibimize ayrılmış enkaz alanında 48 saat süren tatbikat boyunca aralıksız olarak çalıştı. Koordinasyon ağırlıklı olarak gerçekleştirilen tatbikatta gönüllüler ana kamp kurulumu, pasaport kontrolü, malzeme transferi yaptıktan sonra ekip 4’e bölündü. Kazazedelerin yer tespiti ve kentsel arama kurtarma (enkaz) çalışmalarının da gerçekleştirildiği tatbikat toplam 48 saat sürdü ve 4 ekip toplamda 4 kazazedeyi sağ olarak kurtarma başarısına erişti. 1 kazazedeyi de ex olarak çıkartıp sağlık ekiplerine teslim eden gönüllüler, tatbikatı başarılı bir şekilde tamamladı.

Genel Başkanımız Ali Nasuh Mahruki, ekibimizi tebrik ederken “Eksiklerimizi tespit edebilmek amacıyla planladığımız bu tatbikat ile gönüllülerimizin performansını bir kez daha test etme imkânı bulduk. Gönüllülerimiz INSARAG kılavuzunda belirtilen metodolojiye uygun olarak, gerçek bir yurt dışı operasyon varmışçasına, son derece disiplinli ve hızlı bir şekilde tüm yönlendirmelerimize adım adım uyum sağladılar. Son derece başarılı geçen çalışmayı heyecanla takip ettim. Tüm ekip arkadaşlarıma Türkiye adına gösterdikleri sorumlu yurttaşlık anlayışları için sonsuz teşekkür ediyorum; her gönüllümüzle ayrı ayrı gurur duyuyorum.” dedi.

AKUT, bugüne dek gerçekleştirdiği 2218 operasyonda 2238 kişiyi ve 968 hayvanı kurtarma mutluluğuna erişmiştir.

Tamamı gönüllü kadrosu ile olağanüstü başarılara imza atan AKUT, gücünü vatan ve insan sevgisi ile yurttaşlık bilinci ve sorumluluğundan almaktadır.

AKUT Basın İlişkileri

 

 


DESTEK VERENLER