6 Haziran 2016 Pazartesi 16:18

AKUT sporcusu Erden Eruç, 4 Haziran 2016, 18:00 PST'de Monterey Bay, California'dan Honolulu, Hawai'ye doğru kürek çekmeye başladı. The Great Pacific Race adlı yarışa Sons Of Pacific (www.facebook.com/sonsofthepacific2016/) takımı altında katılan Erden'in ekip arkadaşı, 1996'da okyanusta kaybolan efsanevi kürekçi Peter Bird'un oğlu Luis Bird. Kendilerine iyi şanslar diliyoruz. Yarışı http://greatpacificrace.com/ adresinden takip edebilirsiniz.
  

Kürekle okyanusu geçen ilk Türk olan ve bu konudaki başarılarıyla 7 kez Guinness Rekorlar Kitabı'na giren AKUT sporcusu Erden Eruç, yeni bir rekor denemesi için okyanusa açıldı. Eruç, 20 yıl önce okyanusu kürekle geçerken denizde kaybolan rekortmen kürekçi Peter Bird'in oğlu Louis ile ABD'nin Kaliforniya kıyılarından Hawaii'nin başkenti Honolulu'ya ulaşmaya çalışacak. 

''The Great Pacific Race'' yarışına katılan Erunç ve Louis Bird'ün kürek çekeceği mesafe 3.900 kilometre. İki kürekçinin bu seyahatinin 100 gün kadar sürmesi bekleniyor. Böylelikle 876 gününü aynı kayıkta kürek çekerek geçiren AKUT sporcusu, 20 yıl önce denizde kaybolan Peter Bird'in 937 günlük rekorunu geride bırakacak.

 

Okyanusa açılmadan önce konuşan Eruç, yarışla ilgili şunları söyledi: 

''Louise'in takım arkadaşı rahatsızlanınca, yarış için beni davet etti. Rekortmen Babası Peter, Okyanus kürekçiliğinde yeni rotalar açan önderdi. Arkadaşları beni çok destekledi. Ben de onun anısına teknemin bordasında Peter'in logosunu taşıdım. Bu Pasifik geçişi ikimiz için de güzel bir tecrübe olacak.''

 

Dünyanın bir numaralı kürekçisi olarak tanınan ve tarihte kas gücüyle devrialemi başarmış olan tek sporcu olan Erden Eruç, tarihte üç ayrı okyanusu küreklemiş ilk kişi.

Başarılı kürekçinin ayrıca ''844 günü aynı kayıkta tek başına kürek çekerek geçiren kişi'' olarak da rekoru bulunuyor. 

 


AKUT Basın İlişkileri


DESTEK VERENLER