20 Haziran 2016 Pazartesi 13:26

 

                           

 

AKUT Arama Kurtarma Derneği kurucularından ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nasuh Mahruki, 10 Haziran 2016 Cuma günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türk Özel Sektör Derneği’nin düzenlediği Fikir Kulübü etkinliğine katıldı. TÜSİAD'ın salonunda gerçekleşen etkinliğe TÜSİAD Brüksel Temsilcisi Bahadır Kaleağası da katıldı. 

Fikir Kulübü etkinliğinin açılış konuşmasını yapan TÖSED Başkanı Yaşar Tümbaş, katılımcılara TÖSED’in kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında bilgiler sundu. Akabinde, Everest Dağı’na tırmanan ilk Türk Dağcı olan ve dünyanın en yüksek 7 zirvesine tırmanarak ülkemizi başarıyla temsil eden millî sporcu ve AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin kurucularından ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nasuh Mahruki’nin biyografisi izleyenlerle paylaşıldı ve Mahruki alkışlar eşliğinde salona davet edildi. 

Konuşmasına “Bizim için her yeni gün yeni bir başlangıçtır. Geçmişten aldığımız dersleri ileriye doğru taşıyarak, ileride en iyisini, daha iyisini yapmayı hedefleyen bir sivil toplum kuruluşuyuz.” şeklinde başlayan Mahruki, AKUT’un misyonunu “Dağ ve doğa koşullarında meydana gelen kaybolma ve kaza olaylarında, deprem, sel gibi doğal afetlerde ve büyük kazalarda, tamamen gönüllü olarak, amatör bir çalışma ve profesyonel bir yaklaşım ile, başı dertte olan kişilere en kısa sürede ulaşmak, yardım için gereken uygun koşulları yaratmak, doğru arama ve kurtarma çalışması yaparak, kazazedelere temel ilk yardım desteği sağladıktan sonra emniyetli ortam koşullarına nakillerini sağlamak, bu tür olaylarda can kaybını en aza indirmek ve arama-kurtarma konularında toplumu bilgilendirmek derneğimizin temel amacıdır.” şeklinde özetledi. 

MAHRUKİ: AKUT SİVİL TOPLUMU HAREKETE GEÇİRDİ

Mahruki; “AKUT, uzun yıllardır uyuyan, kapasitesi ve potansiyeli unutulmuş sivil toplum devini harekete geçirdi. AKUT, toplumdaki kısır, bencil, bireyci anlayışa karşı üretken, çalışkan, iş birliğine yatkın yeni bir anlayışı ve yeni bir yaklaşımı harekete geçiren kıvılcım oldu.” dedi. 
TÜSİAD'ın salonunda gerçeklen etkinliğe TÜSİAD Brüksel Temsilcisi Bahadır Kaleağası da katıldı. 

Şu an ülke genelinde 36 ekibi ve 2100 gönüllüsü olan AKUT’un, tamamı gönüllü kadrosu ile uluslararası standartlarda arama-kurtarma hizmeti verdiğini ve çalışmalarının tamamını karşılıksız yardımseverlik ilkesi ile gerçekleştirdiğini anlatan Mahruki, AKUT’un 20 yılda elde ettiği başarıları vatan ve insan sevgisi ile gerçekleştirdiğini kaydederek, tüm destekçilere sonsuz teşekkürlerini sundu. 

AKUT Basın İlişkileri

 

Foto: Belturk Gazetesi


DESTEK VERENLER