9 Kasım 2016 Çarşamba 16:20 

KAŞ'TA "AKDENİZ'DE BAŞKA KAŞ YOK" DENİZ ŞENLİĞİ YAPILDI

Kaş Kaymakamlığı ve Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği işbirliği ile yapılan Şenliğe; Kaş Belediyesi, Kaş Mill
î Eğitim Müdürlüğü, Sivil Toplum Kuruluşları, üniversitelerin sualtı topluluklarının da katılımcılığı ile
31 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında Kaş’ta gerçekleştirildi. AKUT Kaş-Kalkan ekibimiz de etkinliğe bilgilendirme standının yanı sıra gönüllüleriyle katıldı.


Çocuklar başta olmak üzere her yaştan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şenlikte, hemen hemen tüm varlığı denizle özdeş, denizle ilişkili Kaş ilçesinde deniz kültürü, deniz kirliliği, deniz turizmi ve tüm bu kavramların birbiri ile ilişkisi üzerine farkındalık yaratmak, ilçe halkının deniz kirliliği başta olmak üzere denize dair tüm sorun ve tasarruflarda paydaş haline getirmek amaçlandı.

Kaş Limanı ve Limanağzı'nda dalgıçlar tarafından sualtı temizlik çalışması yapıldı ve sualtından canlı yayın yapılarak çocukların gözlemlemesi sağlandı. Temizlik çalışmasında güvenliği AKUT gönüllüleri sağladı. Denizden çıkan dalgıçlar çocukların merak ettikleri soruları cevaplayarak, onları çalışmaları hakkında bilgilendirdi. Yapılan temizlik çalışmasından çıkan atıklar envanter kayıtları alınarak şenlik alanında sergilendi.

Hafta boyunca çocuklarımıza; Sualtı kirliliği konulu kısa film gösterimleri, Kaş’ın Sualtı Yaşamı Fotoğraf Sergisi, Kaş’ın Sualtı Yaşamı Film Gösterimi , 14 yaş ve üzeri gönüllü öğrencilere yönelik ücretsiz dalış eğitimi, Gönüllü öğrencilere yönelik ücretsiz başlangıç seviyesi temel denizcilik eğitimi gibi birçok etkinlik gerçekleştirildi.
Deniz Şenliği'nin son günü olan 04 Kasım' da 7.Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği yapıldı. Şenliğe katılan çocuklarımıza “Denizlerimizi Koruyalım” kitapçığı ve Şenliğe özel hazırlanan T-Shirt ve şapka dağıtıldı. Şenlikte öğrenciler, tango dans grubunun gösterilerini izlediler. Atatürk ilk-ortaokul öğrencileri, Müzik Öğretmeni Seyhun Özkul yönetiminde müzik gösterileri sunuldu. Sahil Güvenlik botu ile öğrenciler deniz gezisi yaptırıldı.
Gönüllü öğrencilere verilen Temel Denizcilik Eğitimi'nde başarılı olan öğrencilere Kaş Kaymakamımız Bilgihan Bayar tarafından sertifikaları verildi.

7. Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği'nde; Kaymakamımız Sn. Bilgihan Bayar konuşmasında, "Kaş ilçemiz her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Sürdürülebilir turizm için çocuklarımızın ve halkımızın deniz ve kıyılarımızı koruması adına bu tür projeler çok önemlidir. Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakalım" ifadelerinde bulundu.
Düzenlenen resim, öykü ve slogan yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile şenlik sona erdi.

AKUT, yaşanabilir bir dünya için hazırlanan tüm projelere gönülden destek vermektedir. 
 
Çünkü biz sizi çok seviyoruz!
 
 
AKUT Basın İlişkileri Birimi 
 
 

DESTEK VERENLER