1 Mart 2017 Çarşamba 22:02

               

AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin ortağı olduğu Avrupa Kentsel Merkezleri’nde Afetler (EDUCEN) Projesi çerçevesinde 17 Şubat 2017 günü İstanbul’da “Afet ve Engellilik” konulu bir çalıştay gerçekleştirildi.

Bilim insanları, STK temsilcileri, kamu kurumlarının temsilcileri ve AKUT’un Seminer Birimi üyeleri, toplantının ilk oturumunda halen ülkemizde bu konuda gerçekleştirilmekte olan projeler ve var olan uygulamalar hakkında bilgi almak şansını buldular. İkinci oturumda ise ağırlıklı olarak engellilik alanında çalışan STK’ların görüş ve önerilerini içeren sunumlar dinlendi. Soru-yanıt ve tartışmalara ayrılan son oturum ise katılımcılar açısından zenginleştirici diyaloglara sahne oldu.

AKUT, EDUCEN Projesi’nin İstanbul Saha Çalışması kapsamında Haziran 2015’ten bu yana engelli bireyleri kapsayan ve erişilebilir bir kitlesel afetlere hazırlık semineri üzerinde çalışıyor. Saha çalışmasının paydaşları olan Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi, Engelsiz Erişim Derneği, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, Türkiye İşitme Engelliler Derneği ve Sesli Betimleme Derneği’nin katkılarıyla büyük ölçüde tamamlanan çalışmanın sonuçları da gerçekleştirilen çalıştayda ele alındı.

Konusuyla Türkiye’de bir ilk teşkil eden bu toplantının, Türkiye’de afet ve engellilik alanında çalışmalar yapmak isteyen kişi ve kurumlardan oluşacak bir ağın da temellerini attığını umuyor, tüm katılımcılara ve gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Kültür ve afet arasındaki ilişkinin incelendiği ve kültürün afet yönetimine yapabileceği katkıların araştırıldığı EDUCEN Projesi hakkında daha fazla bilgi almak için projenin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz:

http://www.educenproject.eu

 

AKUT Basın İlişkileri Birimi

 

 

 

 


DESTEK VERENLER