Atatürk
BAĞIŞ VE DESTEKLERİNİZ
- Mobil Ödeme
- SMS (2930)
- Banka Hesap Numaralarımız
- Diğer
AKUT'UN SPONSORLARI

AKUT'TAN KÖPRÜLÜ KANYON'DA SEL EĞİTİMİ


9 Mayıs 2017 Salı 19:16

AKUT’TAN KÖPRÜLÜ KANYON'DA SEL EĞİTİMİ

AKUT, Antalya’da “Sel ve Akarsuda Acil Durum Eğitimi” gerçekleştirdi. Gönüllüler 3 gün boyunca yoğun bir tempoda eğitim aldı.

Her yıl düzenlenen “Sel Arama Kurtarma ve Kanyoning (Kanyon Geçiş Faliyeti)” eğitimi bu yıl da 5-7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Antalya Köprülü Kanyon’da gerçekleştirildi. 3 gün süren eğitime AKUT İstanbul, Eskişehir, Trabzon, İzmir, Antalya Kuşadası, Kocaeli ve Mersin ekiplerinden gelen gönüllülerimiz katıldı.

4 eğitmen kadrosu ve 40 AKUT gönüllüsünün katıldığı eğitimler; teorik, teknik ve uygulamalı olmak üzere 3 etaplı olarak gerçekleşti. Akarsuda yüzme, akarsuda arama- kurtarma, body raft, akarsuda bot kullanma, akarsu okuma, karadan kurtarma, ipi atarak sudaki kazazedeyi kurtarma gibi konularda eğitim alan gönüllüler, meydana gelebilecek olası sel felaketlerine karşı tecrübelerini arttırdı. Bu eğitim başlıkları doğrultusunda yapılan tatbikatta zodiac botların yardımıyla Köprülü Kanyon'da mahsur kalmış kazazedelere ulaşılmaya, ulaşılan kazazedelerin güvenli bir şekilde karaya çıkartılması üzerine çalışıldı.

Eğitim Bölümü Sorumlumuz Tolga Gözüm: “Ülkemizde malesef sıklıkla sel felaketi ile karşılaşıyoruz. Yaralanma ve can kayıpları gibi durumların önüne geçebilmek ve olası afetlere müdahale edebilmek adına  her yıl ‘Sel Arama Kurtarma ve Kanyoning Eğitimi’ düzenliyoruz” dedi. Sadece enkazda arama-kurtarma yapılmadığına, kazaların veya afetlerin meydana gelebileceği her konuda uzmanlaşarak eğitimlere aralıksız devam edildiğine değinen Gözüm, AKUT'un tamamı gönüllülerden oluşan kadrosu ile uluslararası standartlarda arama-kurtarma yapıldığının bir kez daha altını çizdi.

 

AKUT Basın İlişkileri Birimi