20 Ekim 2017 Cuma 13:05

                                        

AKUT Arama Kurtarma Derneği, Endonezya’nın Bali adasında 18-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen 2017 INSARAG (Birleşmiş Milletler Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu) Ekip Liderleri çalışma grubu toplantısında yerini aldı.

2017 INSARAG Ekip Liderleri toplantısına, aralarında AKUT'un da bulunduğu toplam 47 sınıflandırılmış ekip ve 56 ülkeden 200'ü aşkın delege katıldı.

1999 yılından beri Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında bulunan INSARAG’ın üyesi olan

AKUT’u, Yönetim Kurulu 2’inci Başkanı Burak Galip Akkurt ile Yönetim Kurulu Üyesi, INSARAG Koordinatörü Belit Taşdemir temsil etti.

Toplantı, INSARAG ekip liderlerini, operasyonel odak noktaları, çalışma gruplarının faaliyetleri hakkında bilgilendirmek ve INSARAG Yönetim Grubu'nun 2017 gündemine göre görüş alışverişinde bulunmak amacıyla düzenlendi. Toplantıda, Yeniden Sınıflandırma (IER) sürecinde yapılabilecek muhtemel hızlandırmalar, teknik kılavuzların bulunacağı bir referans veri tabanı oluşturulması, hafif ekip sınıflandırma süreçleri hakkında son durumlar ve ulusal akreditasyon süreçleri görüşüldü.

INSARAG Hakkında:

INSARAG, 1985 Meksika depremi ve 1988 Ermenistan depreminde birlikte faaliyet gösteren, alanında uzman uluslararası USAR ekiplerinin inisiyatiflerinin ardından 1991 yılında oluşturulmuştur. INSARAG, BM çatısı altında faaliyet gösteren afet yöneticileri, devlet memurları, sivil toplum kuruluşları (STK’lar) ve USAR (Kentsel Arama ve Kurtarma) uygulayıcılarından oluşan bir hükümetler arası insani ağ olup, yetkisi dahilinde Uluslararası Afet Zararlarının Azaltılması Stratejisinin (ISDR) uygulanmasına katkıda bulunur.

AKUT Hakkında:

INSARAG standartlarına göre “Ağır Arama-Kurtarma Ekibi” (Heavy) ve “Orta Ölçekli Arama-Kurtarma Ekibi” (Medium) olmak üzere gerçekleşen sınıflandırma içerisinde AKUT, “Sınıflandırılmış Orta Seviye Ekip” grubunda Türkiye’de bu sertifikayı alarak ilk olmuştur.

 

                                 

AKUT Basın İlişkileri Birimi

 


DESTEK VERENLER