5 Kasım 2017 Pazar 21:59

                                 

AKUT Arama Kurtarma Derneği, 11 Ekim’de 7 gönüllüsünün katılımıyla, Kocaeli Kartepe Kayak Pisti’nde telesiyejlerde yaşanan arızalarda pratik kurtarma tecrübesi kazanmak için AFAD, JAK ve  UMKE ekipleri ile birlikte ortak tatbikat yaptı.

Senaryoya göre; bir gidiş bir geliş olmak üzere iki hatlı bir teleferikte meydana gelen mekanik arıza sonucu teleferikte mahsur kalan 5 kazazedenin kurtarılması tatbikatı  gerçekleştirildi. Tatbikat hazırlığınca gerekli teknik çalışma ve kazazede yerleri, bir gün önce yapılan çalışmada belirlendi ve planlandığı gibi tatbikat saat 11.00’da başladı. Alana ulaşan arama-kurtarma ekipleri, Acil Durum Yönetimini belirleyerek kazazedelerin tahliyesi için müdahale başlattı.

AKUT oluşturduğu dört kişilik kurtarma ekibi ile iki kazazede bulunan hatta, JAK ve AFAD  ekipleri de üç kazazede bulunan hatta müdahaleleri yürüttü. AFAD , JAK ve AKUT  ekiplerinin indirdiği kazazedelerle tahliye tamamlandı ve her indirilen kazazedeye UMKE tarafından gerekli medikal uygulamalar gerçekleştirildi. 2 saat süren tatbikat başarılı bir şekilde sonuçlandı.

AKUT Basın İlişkileri Birimi

 


DESTEK VERENLER