3 Aralık 2017 Pazar 07:15

                                                       

Uluslararası Arama ve Kurtarma Danışma Grubu INSARAG’ın Bulgaristan’da Nisan 2018’de gerçekleştireceği yeniden sınıflandırma sınavına girecek olan AKUT ekipleri, hazırlıklara devam ediyor.

AKUT ekipleri, sınav hazırlığı için 18-19 Kasım’da Kocaeli Arslanbey Meslek Yüksekokulu’nda gerçeği aratmayacak bir tatbikat gerçekleştirdi. Senaryo uyarınca hayali olarak belirlenen Delgaria ülkesinin Kantona kentinde 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldiği varsayıldı. Depremin ardından Delgaria hükümetinden yapılan uluslararası yardım çağrısı üzerine AKUT, bölgedeki arama-kurtarma faaliyetlerine destek vermek üzere Delgaria’ya 54 kişilik ekip gönderdi.

Senaryo gereği gerçekleşen tatbikata AKUT’un İstanbul, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Kuşadası ve Ankara ekiplerinden gönüllüler katıldı. Ana kamp kurulumu ardından ekipler kendilerine ayrılmış enkaz alanında 48 saat süren tatbikat boyunca aralıksız çalıştı. Kazazedelerin yer tespiti ve kentsel arama-kurtarma (enkaz) çalışmalarının da gerçekleştirildiği tatbikatta, enkaz altındaki kazazedeler kurtarılarak sağlık ekiplerine teslim edildi.

AKUT, 2011 yılında Birleşmiş Milletler’e bağlı INSARAG (Uluslararası Arama ve Kurtarma Danışma Grubu) tarafından akredite edilmiş, uluslararası standartlarda arama-kurtarma yaptığını, zorlu sınavları başarıyla geçerek ortaya koyabilmiş ilk Türk arama-kurtarma takımı olmuştu. Ülkemizin ilk sivil arama-kurtarma yapılanması olan AKUT, tamamı gönüllülerden oluşan kadrosu ile dünya afetleriyle mücadele ederken, ülkemizi de tüm dünyada başarıyla temsil etmekte, bayrağımızı gururla taşımaktadır.

AKUT Basın İlişkileri Birimi


DESTEK VERENLER