12 Eylül 2018 Çarşamba 09:42

Ülkemize ‘’arama-kurtarma’’ konusunda verdiği gönüllü hizmetlerle tanınan AKUT, 16 Ağustos Perşembe’yi 17 Ağustos’a bağlayan gece gerçekleştireceği etkinlikle hem de konuşmacıların ve depremde kurtarılan afetzedelerin konuşmalarıyla Büyük Marmara Depremi’nde yaşadıklarını anlattı, böylesine büyük afetler karşısında neler yapılması gerektiğine bir kez daha vurgu yaptı.

AKUT Arama Kurtarma Derneği, 1996 yılından itibaren acil durumlara karşı gönüllü hizmet veren ve tamamı gönüllülerden oluşan bir sivil toplum örgütü. Türkiye’de ve dünyada birçok ilke imza atmasının yanı sıra toplumu bilinçlendirme alanında yaptığı çalışmalarla da tanındı ve Uluslararası Arama-Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG) tarafından akredite edilen ilk Türk ekibi olmaya da hak kazandı. Şimdi de Büyük Marmara Depremi’nin yıldönümünde, İstanbul Şişli’de bulunan dernek binasında gerçekleştirdiği sunum, video gösterimi ve panellerle katılımcıların konu hakkında bilgi sahibi olmalarını sağladı. Kurtarma çalışmaları sırasında yaşadıklarını içtenlikle tüm gönüllülerle paylaştılar.

Tören 16 Ağustos Perşembe gecesini 17 Ağustos Cuma gününe bağlayan gece saat 20.00’de başladı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından AKUT 2. Başkanı Burak Galip Akkurt açılış konuşması yaptı. Ardından “17 Ağustos Süreci ve Bize Dair” temalı 1. oturumda konuşmacılar Hakan Bingöl, Saydun Gökşin, Gültekin Alkurt, Semih Emiroğlu; deprem anında nerede olduklarını, ilk yaşadıklarını, bölgeye gidişlerini ve kurtarma çalışmaları sırasında yaşadıkları tüm zorlukları katılımcılarla paylaştı. Büyük Marmara depreminde AKUT tarafından kurtarılan 200 kişi ise ekibin en büyük sevinci olmuştu.

İlk oturum ardından depremin 19. yıldönümü  için başlatılan ve birçok ünlü isimle ortak yürütülen ‘’Sosyal Farkındalık Projesi’’ kapsamında video gösterimine de yer verildi.

Anmanın “O Günkü İhtiyaçlar ve Lojistik Alanların Bugünkü Şartlarla Mukayesesi” temalı 2. oturumunda konuşmacılar Mahmut Çelik, Burak Galip Akkurt, Şenol Durmuş, Zihni Sanus, Tanyel Yılmaz geçen zaman sürecindeki şartları değerlendirdi. Türkiye’nin diğer illerinde şekilde faaliyet gösteren AKUT ekiplerinin videoları da gösterildi. katılımcılarla buluşacak. Anı ve teşekkür plaketlerinin verilmesiyle eski ve yeni gönüllü paylaşımı ve sembolik saatin beklenmesine geçildi.

 

 


DESTEK VERENLER