8 Ağustos 2019 Perşembe 22:21

AKUT İstanbul – Eskişehir – Bursa – Kocaeli - Ankara (18-22 Temmuz)

AKUT Ekipleri Selde Mahsur Kalan Vatandaşlarımızın Kurtarılmasına Destek Verdi

Düzce’ye bağlı Cumayeri ile Akçakoca ilçelerinde ve Sakarya’nın Melen Çayı çevresindeki birçok köyde gece başlayan kuvvetli sağanak yağış ve heyelan nedeniyle sel ve toprak kaymaları yaşandı, çok sayıda ev ve tarım alanı sular altında kaldı. İlçelere bağlı köy yolları sel ve heyelan nedeniyle kapanırken yüzlerce kişi mahsur kaldı.

Cumayeri ilçesinde sağanak yüzünden Melen Çayı'nın taşması sonucu toprak kayması ve su baskınları meydana geldi. Dokuzdeğirmen köyü ile Yeşiltepe-Çelikdere-Harmankaya-Büyük Melen köyleri arasında birçok noktada meydana gelen heyelanın ardından köylere ulaşımın sağlandığı yol kapandı.

AKUT İstanbul ve Kocaeli ekibi 18.07.2019 tarihinde sabah saatlerinde meteorolojiden gelen şiddetli yağış, sel ve heyelan uyarıları üzerine teyakkuz halinde beklemeye geçti. 11.40’da AFAD ve 112’den gelen destek çağrısı üzerine, selde kurtarma operasyonlarında uzman olan 15 AKUT gönüllüsü sel ve heyelan nedeniyle mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarmak için aynı gün aynı gün saat 13.00 te operasyona çıktı. Ortak operasyon için yola çıkan ekiplerimiz saat 15:36 itibariyle Uğurlu köyüne en yakın müdahale noktasına ulaştılar.

AKUT İstanbul , AKUT Eskişehir, AKUT Kocaeli ekibi AFAD, 112, İl Özel İdaresi, İtfaiye ve Jandarma ekipleri ile birlikte sel ve heyelandan etkilenen vatandaşlarımızı kurtarmak için çalışmalarını Akçakoça kriz merkezinden sürdürdü. 19.07.2019 Cuma günü sabah saatleri itibariyle kazazedelerin yerini belirleme ve helikopterle tahliye yapılmasını yardım etti.

20.07.2019 günü ise AKUT İstanbul ekibinden 14 gönüllü ve AKUT Kocaeli ekibinden 1 gönüllü Esma Hanım Uğurlu bölgesinde arama operasyonları kriz merkezi ile koordinasyon içinde gerçekleştirdi.

21.07.2019 günü ise AKUT Bursa ekibinden 12, AKUT  Eskişehir ekibinden ve AKUT Kocaeli ekibinden 1 olmak üzere toplamda 24 gönüllü ve 22.07.2019 günü AKUT Ankara ekibinden 12 gönüllü saha aramasına devam etti.

4 gün süren sel operasyonunda  diğer ekipler ile koordineli bir  şekilde çalışmalarını sürdüren AKUT ekipleri hem hem selden etkilenen evlerde hem de  dere kenarında çift taraflı arama çalışmaları yaptı.

Selde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı dileriz.

 


DESTEK VERENLER