15 Ocak 2020 Çarşamba 22:34

İstanbul’dan 1 Aralık 2019 tarihinde zirve tırmanışı yapmak için Uludağ’a gelen amatör dağcılar Mert Alpaslan (31) ve Efe Sarp (37), dağda yönlerini kaybederek mahsur kaldılar. Akşama doğru aileleri ile irtibatlarının kesilmesi üzerine amatör dağcıların aileleri durumu yetkililere bildirdi. 

Bölgede kayıp amatör dağcıları bulmak için AFAD, JAK, AKUT Bursa ekibi ile bazı diğer arama kurtarma grupları ile aramalar başlatıldı. Ertesi gün de devam eden, zorlu arazi ve hava koşullarında uzayacağı değerlendirilen arama çalışmaları için Bursa ekip lideri tarafından Acil Durum Yönetiminden (ADY) destek istendi. 

Operasyon için Olay Yeri Yöneticisi (OYY) görevlendirdi; öncelikle yakın ekiplerle başlayan ve daha sonra AKUT içinde kış teçhizatı olan ve ‘’Kış Dağcılığı Eğitimi’’ alan gönüllüler organize edilerek arama desteği hem kriz merkezinde hem de arazide operasyonel olarak sağlandı. ADY tarafından yönetim, lojistik ve barınma çadırlarıyla bölgede bir ‘’Hareket Üssü’’ kuruldu. Bursa, İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Ankara, Trabzon, Rize ekiplerinden 100’ün üzerinde AKUT gönüllüsü arama çalışmalarına katıldı. 

Bölgede, devletin termal insanlı uçağı, helikopter, termal kameralar, dedektörler, amfibi araçlar ve kar motorları ile her türlü teçhizat kullanıldı. Bu süre içerisinde kayıp kişilere ait mont, bere, baton bulundu ve arama faaliyetleri bu alanlarda yoğunlaştırıldı. 

18 Aralık 2019 tarihinde Küreklidere bölgesinde yapılan arama çalışmaları sırasında bulunan montun yaklaşık 1 kilometre aşağısında Efe Sarp’ın cansız bedenine ve Efe Sarp’ın yaklaşık 1 kilometre aşağısında ise Mert Alpaslan’ın cansız bedenine ulaşılması üzerine arama çalışmaları sonlandırıldı. 

Kurulduğu günden bu yana gönüllülük, karşılıksız yardımseverlik, tüm canlıların hayatına değer vermek, dürüstlük ve güvenilirlik ilkeleri ile Türkiye'nin yanı sıra, dünyanın büyük afetlerinde de ülkemizi temsil etmiş AKUT Arama Kurtarma Derneği olarak, kaybettiğimiz iki vatandaşımıza Allah’tan rahmet; ailelerine ve tüm yakınlarına başsağlığı dileriz. (1-18 Aralık)

 


DESTEK VERENLER