17 Haziran 2020 Çarşamba 20:06

10 Gündür Sürdürülen Arama Çalışmalarından Üzücü Haber

Fethiye Likya Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Sporcusu Fikret Emre, 12 Mayıs tarihinde Mendos Dağı’nın kuzey yamaçlarında kaya tırmanışı yapmak için Mendos Dağı’na gitti. 16 Mayıs tarihine kadar kendisinden haber alamayan Fikret Emre’nin ailesi 112 ihbar hattını arayarak oğulları için kayıp ihbarında bulundu. Arama-kurtarma çalışmaları için ihbarı değerlendiren ekipler ortak operasyona çıktı. Jandarma Arama Kurtarma (JAK), AFAD (Muğla AFAD 15, İzmir AFAD 5) ve AKUT (AKUT Fethiye 8, AKUT Marmaris 8, AKUT Kaş-Kalkan 6 gönüllüsüyle) tarafından gerçekleştirilen arama çalışmalarına; Jandarma Köpek Timi, AMASER, Türkiye Dağcılık Federasyonu, Likya ve Zirve Dağcılık, MAG, BAKUT da katıldı.

Alınan ilk bilgiye göre operasyona Karapınar Mahallesi-Mendos Dağı’nın kuzey yamaçları istikametinde başlandı. Yapılan çalışmalarda 4. gün (19.05.2020) Mendos Dağı Maden Ocakları bölgesinde, toprak yolun yaklaşık 700 metre üst kısmındaki dere yatağı içerisinde kayıp şahsa ait olduğu düşünülen sırt çantası, telefon; yine kayıp şahsa ait olduğu düşünülen eşofman da zirve hattında bulundu. Arı Tepesi’nde çobanlık yapan bir kişi tarafından Ölüdeniz Jandarma Karakoluna gelen yeni bir ihbar değerlendirildi ve 20.05.2020 tarihinde, ilk izlerin bulunduğu bölgeden yaklaşık 800 metre yukarıda, Arı Tepesi zirve hattında kayıp şahsa ait olduğu doğrulanan farklı ipuçları da tespit edildi. Arı Dağı güneydoğu ve güneybatı istikametinde olan ve bahse konu mevkiyi içine alan ormanlık alan, dere yataklarını kapsayan dağ yamacı detaylı şekilde arandı; fakat herhangi bir ize rastlanmadı. Bu bölgenin güneydoğu yamaçlarında köpek timlerine ait köpeklerin ani reaksiyon göstererek tepki vermeleri sonucu arama yoğunluğu köpeklerin gittiği istikamet olan 1.100 metre yükseklikteki Karadere mevkisi üzerinde yer alan patikada yoğunlaştırıldı.

24.05.2020 tarihinde operasyona katılan arama kurtarma ekipleri JAK timi tarafından birleştirildi; 1.304 rakımlı Meşe Çukuru mevkisi ve Yarış Tepesi arasında kalan ormanlık bölge arandı. Şahsın tekrar aynı bölgelerden geçmesi olasılığına karşı Karadere mevkisine ve Arı Ovası su kaynağı yakınına, uygun açılar gözetilerek fotokapanlar yerleştirildi.

Arama çalışmalarının 10. gününde ekipler, şahsın cansız bedenini 1.750 metre yüksekliğindeki Mendos Dağı’nın zirvesinde buldu. 14 saat süren bir çalışmanın ardından şahsın naaşı aşağı indirildi. 


DESTEK VERENLER