28 Eylül 2020 Pazartesi 09:43

Ülkemizde alınan Covid-19 tedbirleri doğrultusunda AKUT Arama ve Kurtarma Derneği temel eğitimlerine online şekilde devam etmektedir. Temmuz ayı içerisinde Temel Yangın, Kişisel Koruyucu Donanım, Temel Kampçılık ve Doğa Arama eğitimleri gerçekleştirildi. 

 

TEMEL YANGIN EĞİTİMİ

AKUT Arama Kurtarma Derneği temmuz ayı içerisinde 132 gönüllünün katılımı ile "Online Temel Yangın (Teori) Eğitimi" gerçekleştirdi. Eğitim kapsamında yangın, yangın türleri ve müdahale ediliş biçimleri, yangın tüplerinin çeşitleri, kullanımı, bakımı, kontrolü ile ilgili teorik bilgiler verildi. 

 

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM EĞİTİMİ

AKUT Arama Kurtarma Derneği temmuz ayı içerisinde 156 gönüllünün katılımı ile "Online Kişisel Koruyucu Donanım Eğitimi" gerçekleştirdi. Eğitim kapsamında gönüllülere arama ve kurtarma operasyonlarında ve özellikle kentsel arama ve kurtarma eğitim ve operasyonlarında kullanılan kişisel malzemelerin standartları ile ilgili bilgi verildi. 

 

TEMEL KAMPÇILIK EĞİTİMİ

Tüm branş eğitimlerinin ön koşul olarak alınması gereken temel eğitimlerinden “Temel Kampçılık Eğitimi”nin teori kısmı 173 gönüllünün katılımıyla online olarak gerçekleştirildi. Eğitimde gönüllülere kamp yapabilmek için gereken malzeme bilgisi, hava şartlarına göre malzeme seçimi, kamp öncesi yapılması gereken ön hazırlıklar, çadır kurulumu, beslenme, doğada ateş yakma gibi konularda bilgi verildi.

 

DOĞA ARAMA EĞİTİMİ

Branş eğitimleri arasında olan “Doğa Arama Eğitimi”nin teori kısmı 265 gönüllünün katılımıyla online olarak gerçekleştirildi. Eğitimde arama felsefesi, arama operasyonları, arama sırasında haberleşme, arama sırasında olay yeri yönetimi, ipucu çeşitleri, arama taktikleri, davranış modelleri, helikopter operasyonları ile ilgili bilgi verildi. 

 

Pandemi koşullarına uygun olarak Eskişehir Ekibi ev sahipliğinde Eskişehir, Ankara, Bozüyük ve Afyon ekiplerinden 20 gönüllünün katılımıyla “Doğa Arama Eğitimi”nin  uygulama kısmı gerçekleştirildi. Eğitimde “Doğa Arama Eğitimi” teori bilgilerinin uygulamaları gerçekleştirildi. 

 

 

DESTEK VERENLER