2 Ağustos 2021 Pazartesi 21:39


Ülkemizin Güney Ege ve Akdeniz kıyı şeridini etkisi altına alan büyük yangın felaketi ile mücadele devam ediyor. Ülkemizin ilk arama kurtarma sivil toplum örgütü AKUT Arama Kurtarma Derneği, Marmaris, Bodrum, Fethiye, Antalya, Alanya, Denizli ve Kuşadası ekipleriyle çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

Yangın bölgelerinde görev alan AKUT ekiplerinin çalışmalarında; 7 gönüllünün katıldığı AKUT Marmaris çalışmalarında, 7 insan ve 87 hayvanın tahliye edildi; Alanya ekibinden 7 gönüllü ve Antalya ekibinden 4 gönüllü ile sürdürülen Manavgat operasyonunda ise, 6’sı çocuk, 79 insan, 2 cenaze ve 78 hayvanın tahliyesi yapıldı.

Ayrıca, 11 gönüllüsüyle AKUT Bodrum ekibi, Mazı bölgesindeki operasyon ardından, Yeniköy Karaova bölgesinde devam eden yangına müdahale çalışmalarına destek olmak için bölgeye geçti; Denizli ekibi, Buldan ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale çalışmalarına destek olmak için operasyona çıktı; 12 gönüllüsü ile Fethiye ekibi, Kabaağaç köyünden Mendos dağı eteklerine; Marmaris ekibi Hisarönü'ne, Denizli ekibi 5 gönüllüsüyle Buldan’a, Kuşadası ekibi 10 gönüllüsüyle Aydın ili Bozdoğan ilçesindeki yangın ve tahliye çalışmasına hızlı müdahale için operasyona çıktı.

Ayrıca, yangınlar başladığından bu yana AKUT Mersin ve Kaş-Kalkan ekipleri de operasyonlarda görev aldı.

Recep Şalcı: “İmkanlarımızı Seferber Ediyoruz”

Operasyonlara katılan ve büyük bir işbirliğiyle çalışan tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür eden ve yangın felaketi ile boğuşan tüm il ve ilçe sakinlerine geçmiş olsun dileklerinden bulunan AKUT Başkanı Recep Şalcı, “Maalesef son günlerde yaşanan, insan, hayvan ve ağaç, birçok canı kaybettiğimiz yangın felaketlerinde, acımızın daha da büyük boyutlara gelmesini önlemek adına, var gücümüzle çalışıyoruz. Şu ana kadar 86 insan, 165 hayvanın tahliyesini gerçekleştirdik. AKUT olarak, yangın kontrol altına alınana kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz. ” dedi.

 


DESTEK VERENLER