6 Mart 2023 Pazartesi 15:34

 

AKUT Arama Kurtarma Derneği, 6 Şubat 2023’te sabaha karşı gerçekleşen ilk depremin ardından 45’inci dakikada Acil Durum Yönetimini İstanbul merkezde kurarak, ekiplerini hızlıca sahaya sevk etti. 

AKUT, Kahramanmaraş depremlerinde, 30 ekibi, 800’den fazlası sahada, 300’den fazlası masa başında olmak üzere 1100’den fazla gönüllüsü, 59 aracı ve 4 köpeği ile operasyonlara katıldı.

AKUT, Afyonkarahisar, Alanya, Ankara, Antalya, Bingöl, Bitlis, Bodrum, Bozüyük, Bursa, Çanakkale, Denizli, Eskişehir, Fethiye, Giresun, İstanbul, İzmir, Kaş-Kalkan, Kocaeli, Kuşadası, Manisa, Marmaris, Mersin, Niğde, Rize, Selçuk, Tekirdağ, Trabzon, Yarımada ve afetzede olmalarına rağmen Gaziantep ve Kahramanmaraş ekipleri ile deprem bölgesinde çalışmalarını kesintisiz sürdürdü. AKUT, uluslararası tecrübesi nedeniyle dünyanın her yerinden gelen arama kurtarma ekipleriyle de başarılı operasyonlar gerçekleştirdi.

Adıyaman, Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Hatay (İskenderun, Antakya), Osmaniye ve Adana'da çalışmalarını yoğunlaştıran AKUT ekipleri, operasyonlarda 229 canlı kazazedeyi, 12 hayvanı ve hayatını kaybeden 254 kişiyi enkazlardan tahliye etti.

 


DESTEK VERENLER