31 Ağustos 2009 Pazartesi 09:25

23.08.2009 tarihinde İstanbul’dan Gümüşhane’ye hareket eden Fikret AYDIN’ın son olarak pazar gecesi saat 23.08'de ailesini ve bazı arkadaşlarını arayarak Tirebolu yol ayrımını geçtiğini ve kısa bir süre sonra evde olacağı bilgisini vermesi ve daha sonra haber alınamaması üzerine yapılan arama çalışmasında kişinin eşyaları ve aracın parçaları Gümüşhane Sivil Savunma Ekipleri’nce Torul Barajı kıyısında bulunmuştur. Baraj gölüne uçtuğu düşünülen aracın gölde aranması için ekibimize 25.08.2009 tarihinde gelen ihbar değerlendirilerek gerekli hazırlıklara başlanmıştır.
 
26.08.2009 da yola çıkma kararı alınmış ve gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığının sağladığı helikopter ile saat 06.00’da olay yerine doğru yola çıkılmıştır. Samsun’da yakıt ikmali yaparak Torul ilçesine inilmiş ve 09.30’da malzemeler İl Özel İdaresi’nin sağladığı araçlara yüklenmiştir. 10.00’da olay yerine ulaşılarak çalışmalara katılanlarla görüşmelere başlanmıştır.

Olay yerine ulaşıldığında gölde arama yapan Rize’den gelen bir dalgıç, aracın yerinin 50 metre derinliğinde olduğunu tespit ederek şamandıralar ile işaretlemiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda ekibimiz dalgıçları aracın içinde sıkışmış olduğu öğrenilen Fahri AYDIN’ı çıkarmak için dalış hazırlıklarına başlamıştır.

Dalışa geçen AKUT Ankara Sualtı Birimi Sorumlumuz Asutay AKBAYIR karışım gazlarla yaptığı 4 dalış ile araca inerek subjenin çıkarılması için çalışmış ancak subje araca sıkışık olduğu için araçla birlikte çıkarılması kararı alınmıştır. Sonrasında aracın kaldırma balonları ile kaldırılabilmesi için gereken bağlama işlemi Gümüşhane Sivil Savunma Ekibi’nden alınan iplerle saat 17.40’da ekibimiz tarafından gerçekleştirilmiş ve kaldırma balonlarının bölgeye getirilmesi beklenmeye başlamıştır. Kaldırma balonlarını getiren Samsun Sahil Güvenlik Ekibi bölgeye ulaştıktan sonra çıkarma planının yapılmasına ve ertesi sabah erken saatlerde çalışmalara devam edilmesine karar verilmiştir.

Orman İşletmelerinin Misafirhanesi’nde ayarlanan odalarda konaklayan ekibimiz sabahın ilk ışıkları ile olay yerine gelmiştir. Planlandığı üzere Sahil Güvenlik Ekibi’nin kaldırma balonlarını araca bağlaması sırasında acil bir durumda müdahale etmek üzere ekibimiz beklemeye geçmiştir. Sahil Güvenlik’in kaldırma balonlarını bağladıkları çapanın araçtan kurtulması ile vinçle çekilen halata aniden yük binmesi sonucu halat kopmuş ve araca bağlı olan şamandıraların iplerini koparmış ve aracın yeri yeniden kaybedilmiştir. Hareketten dolayı araçtan çıkan yakıtı gözlemleyen ekibimizce yönlendirilen Sahil Güvenlik Ekiplerince aracın bulunduğu tahmin edilen noktaya şamandıra konulmuştur.

Sonrasında Gümüşhane Valisi, Alay Komutanı, Milletvekili,  Sivil Savunma Müdürü, Sahil Güvenlik Komutanı ve Ekibimizce yapılan toplantı neticesinde dalgıçlarımızı hayati tehlikeye sokmamak adına dalış yapmamalarına karar verilmiş ve ekibimiz dönüşe geçmiştir. Çalışmalar yönlendirmemiz doğrultusunda hafta sonu devam edecektir. Gerekmesi durumunda bölgeye intikal etmek üzere ekibimiz Ankara’da beklemeye geçmiştir.

Operasyona katılanlar:
Hakan KORKUT
Mahir YATAĞAN
Asutay AKBAYIR
Ruhi BAŞAK
Hasan E. DOĞAN


 
Hakan Korkut
AKUT Ankara Ekip Lideri


DESTEK VERENLER