21 Eylül 2009 Pazartesi 02:07

Artvin Yusufeli ilçesi Morkaya köyünde, alınan kayıp ihbarı üzerine 16 Ekim 2009 tarihinde operasyona çıkan AKUT Rize ekibimiz ; 18 Ekim 2009 tarihinde 2000 m rakımda kayalıklar arasında ,78 yaşında olan Hüseyin Uzun adlı şahsı EX olarak bularak operasyonu sonlandırmıştır. 5 kişilik ekibimiz Rize dönüş yolundadır. 

Operasyon Raporu ise;

AKUT Rize ekibimize 16.09.2009 tarihinde saat 15.30 da Artvin Yusufeli İlçesinden kayıp şahıs ihbarı yapılmıştır. İhbarı yapan Yusufeli Kaymakamı, Jandarma Komutanı ekibimizin bölgeye gelip arama kurtarma yapmamızı rica etmiştir.

Yapılan görüşmeler neticesinde kayıp şahsın Hüseyin Uzun isminde 78 yaşında Yusufeli’nın Morkaya köyünde yaşayan bir çoban olduğu, dağlık arazide bulunan hayvanlarına tuz vermek için sabahın erken saatlerinde 12.09.2009 tarihinde yola çıktığı, ancak hava kararmasına rağmen köyüne dönmediği  bunun üzerine köylüler ve jandarma tarafından arama çalışması yapılmıştır. İlk gün yapılan aramalar neticesinde bir sonuç alınamayınca, ikinci gün bölgeye Artvin Sivil Savunma ekibi sevk edilmiş ve jandarma ile birlikte arama yapılmış fakat bir sonuç alınamamıştır. Üçüncü gün bölgenin dağlık ve sarp oluşundan dolayı Erzurum Sivil savunma birliğinden köpekli dağcılık bilgisine sahip ekipler bölgeye gelmiş Artvin Sivil Savunma ve jandarma ile birlikte ortaklaşa arama yapılmış fakat bundun da bir sonuç alınamaması nedeniyle Sivil Savunma ekipleri aramaya son vermişlerdir.

Bunun üzerine Artvin Yusufeli Kaymakamlığı tarafından ekibimiz bölgeye çağrılmıştır. Ekibimiz tekrar yetkilileri arayarak bölgeye geleceğimizi ve gerekli çalışmalarda bulunacağımız söylenmiştir.

Yusufeli ilçesinin AKUT merkezimize araçla yaklaşık 8 saat mesafede olması dolayı ekibimiz hazırlıklarını saat 20.00 ‘ye kadar tamamlayıp, gün ağardığından Yusufeli de olacak şekilde yola çıkmıştır.

Ekibimiz bölgenin çok yüksek, dağlık ve kayalık yapıda olması nedeniyle dağcılık konusunda uzman 5 kişilik bir tim oluşturmuştur. Merkezde toplanıldıktan sonra bölge 25 bin ölçekli haritalarla analiz edilip izlenilecek yollar, kullanılacak malzeme belirlenmiş ve hazırlanmıştır.

Bölgede daha evvel arama faaliyetinde bulunan Ekiplerden, arazi yapısı ve aranacak alan hakkında bilgi alınmış olup, tüm olumsuz koşullarda göz önüne alınarak tüm hazırlıklar yapılmıştır. Verilen bilgilerde kayıp şahsın yaşadığı köy ile son görüldüğü nokta (hayvanlarının bulunduğu yayla) arasında yaklaşık 4 saatlik yürüme yolu bulunduğu ve yolun orman ve belli bir metreden sonra sarp kayalık olması nedeniyle ekiplerin hedefe çıkana kadar enerjilerinin tükendiği ve çıktıkları noktada verim sağlayamadıkları ve kısa süre sonrada bölgeyi den ayrıldıkları  bilgisi verilmiştir.

Bunun üzerine Ekibimiz bölgeye gittiğinde zaman sorunu nedeniyle ve ekibi yormamak için yüksek hakim bir noktada çadırlı bir kamp atma kararı almış ve ona göre hazırlıklar yapmıştır.

Ekibimiz 16.09.2009 saat 20.00 de yola çıkmış ve 7 saat süren yolculuktan sonra, 17.09.2009 tarihinde saat 05.45’de Yusufeli ilçesine ulaşmıştır. Yetkililerin mesai saati beklenmiştir. Saat 08.00’ jandarma ve Kaymakamla görüştükten sonra jandarma eşliğinde ekibimiz köye doğru yola çıkmıştır. Köye ulaştığımızda köylülerden aranan yerler hakkında bilgi alınmıştır. Köylülerden malzemelerimizin taşınması için katır istenmiş ve eşyalar katıra yüklenmiştir. Yaklaşık 5 saatlik bir yürüyüşten sonra 2000 rakımlı  içme suyuna yakın ve aranacak bölgeye orta noktada bir yerde kamp atılmıştır. Kamp atıldıktan sonra köylülere ramazan dolayısıyla  geri dönmeleri gerektiği ve sabah tekrar geleceklerini beyan ederek kamp alanını terk etmişlerdir.

18.09.2009 tarihinde saban saat 06.00’da köyden 4 kişilik bir ekip gelmiş ve tekrar arama çalışması başlamıştır. Kayalık ve sarp bir bölgede ayak izleri görülmüş ve  takip edilmiştir. Bir uçurumun kenarında yaklaşık 50 Cm. , bazı yerlerde 20 Cm lik bir geçitte kişiye ait tüfeğe ulaşılmıştır. Aramalar sonucunda uçurumun yaklaşık 200 metre dibinde çarşak bir bölgede şahsin cesedi görülmüştür. Telefon çekmediğinden 112 aranmış ve gerekli bilgiler verilmiştir. Daha sonra cesedin bulunduğu kör vadiye ekip ten iki kişi gönderilmiştir. Ekibin diğer kısmı yaklaşık 2 saatlik uzaklıktaki kampa geri dönerek ceset torbası,  perlon alınmış ve ekipten bir kişiyi kampın toparlanması için bırakılmıştır.

Exin bulunduğu noktaya tekrar hareket edilmiş ve telefon çeken bir noktadan köy aranarak kampın taşınması için katır istenmiştir. Exsin bulunduğu vadiye ulaşılmış kayalardan inilerek cesedin yanına ulaşılmıştır.

Bölgede telefon çeken noktadan jandarma Yüzbaşı ile ne şekilde hareket edileceği noktasında aranmış ve konuşmalar neticesinde, savcı, sağlık ekibi ve jandarmanın bulunduğumuz noktaya hareket ettikleri bildirilmiş ve Exse dokunmadan beklenilmesi söylenmiştir. (Saat l3.00) Bunun üzerine yüzbaşı ya satın geç, bölgenin çok bir sert yapıya sahip olduğunu ve gelecek ekibin araba yolundan sonra yaklaşık 7 saat süren bir yürüyüşten sonra varabileceklerini ve bu saate kadarda havanın kararacağını, suyumuzun ve yiyeceğimizin tükendiğini ve yanımızda bulunan 4 köylünün oruçlu olmaları nedeniyle aç olduklarını, exsi hemen indirmek için geldiğimizden dolayı fenerlerimizin olmadığı kampta bıraktığımız söylenmiştir.Bir daha indiğimiz kayalıktan geri çıkmamız mümkün olmadığı, çıkışı olmayan bir vadide kaldığımızı ve bir an önce hareket etmemiz gerektiğini vurguladık. Jandarma yüzbaşısı bu konuşmalarımızdan sonra savcı ile bizi konuşturdu, savcı beye buraya gelmesinin mümkün olmadığı, gelseler bile bizim bulunduğumuz bölgeye ulaşmayacaklarını, kendilerinin de zor durumda kalacaklarını anlattık. Yanlarında fener bile olmadığından bölgede kaybolacaklarını anlattık. Bizim en geç 14.30’da hareket etmemiz gerektiğini geceye kalamayacağımızı, fenerimizin, suyumuzun ve yiyeceğimizin olmadığı vede rakımın yüksek olması nedeniyle gece sıcaklığının eksinin altına düştüğünü söyledik. Bunun üzerine savcı bey exsin düştüğü noktayı fotoğraflamamızı ve exsi indirmemizi söyledi. Ex ceset torbasına konularak sıkıca bağlandı ve harekete geçildi.Vadiden uzun uğraşlar sonucu sırta çıkabilmemiz için çok tehlikeli bir geçit bulundu. Keşiflerden sonra bu geçitten çıkmaktan başka bir çaremizin olmadığı ve aksi taktirde vadi içinde mahsur kalabileceğimiz anlaşıldı ve bunun üzerine bu geçit geçilerek başarıya ulaşıldı.

Yaklaşık iki saatlik bir çalışma ile sırta çıkıldı. Sırta çıkıldıktan sonra köy aranıp bulunduğumuz bölgeye adam istendi. Exi yaklaşık 3 saatlik bir yamaçtan indirdikten sonra köylülerle karşılaştır ve taşıma işini onlara bıraktık. Yaklaşık 2 saat sonra araç yoluna ulaşıldı ve yolda savcı, jandarma ve sağlık ekibi beklemekte idi. Savcı ve jandarma ile görüşüldükten sonra Yusufeli merkeze hareket edildi. Savcı tarafından ekibimize Yusufeli öğretmenle evi tahsis edilerek, ekibimiz temizlik ve kılık kıyafet işleri görüldükten sonra jandarma komutanlığında saat 20.00 de yemeğe gidildi, yemekten sonra raporlar ve tutanaklar hazırlandı, savcı ve olay yeri inceleme ekibine fotoğraf ve görüntüler verildi ve tutanaklar imzalandıktan sonra ekibimiz saat 21.15’de Rize Merkeze hareket etti. 19.09.2009 saat 03.45 te AKUT merkeze dönülerek operasyon sonlandı.

Operasyona Katılanlar;
 
Ali Güçlü UZUNALİOĞLU
Müjdat  AKKURT
Fevzi  BAYRAKTAR
Evrim ÇEVRATOĞLU
Orhan Kemal TOPAL


DESTEK VERENLER