2 Şubat 2009 Pazartesi 12:19

31.01.2009 Cumartesi günü, saat 15:00’da İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Ankara’ya doğru yola çıkan, Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir ambulans helikopterin saat 16:00 sularında Bolu semalarında radardan kaybolduğu bilgisi saat 19:30’da alınmış ve gelişmeler takibe alınmıştır. Helikopterin yerinin tespit edilemediği bilgisi üzerine yapılan harita çalışmaları sonucu olası kaza bölgeleri tespit edilmiş ve 22:00’da olay yerine doğru harekete çıkılmıştır.

Saat 00:30’da diğer illerden ve kuruluşlardan gelen, öncülüğünü AKUT Kocaeli Ekibimizin yaptığı, kurtarma araçları konvoyuna katılınmıştır. Gelen çoğu aracın arazi şartlarına uygunsuzluğundan ötürü yolun dozerlerle açılması beklenmiş ve, Kıbrıscık Kaymakamı’nın da bulunduğu, araçlarla ulaşılan son nokta olan operasyon merkezine saat 05:30 da ulaşılmıştır.

Oluşturulan kriz masasınca helikopterin radarda son görüldüğü noktanın koordinatlarına gönderilmek üzere 2 ekibin yola çıkması kararı alınmıştır. AKUT Kocaeli Ekibimizle beraber Jandarma, TDF Arama Kurtarma, Sivil Savunma ve AKA personellerinden oluşan toplam iki ekip yola çıkmışlardır. Ekipler arazideyken Ankara Ekibimiz koordinasyonun sağlanmasına yardımcı olmuş ve destek ekibi olarak operasyon merkezinde kalmaya karar vermiştir. Hava aydınlandıktan sonra olay yerine gelen jandarma helikopteri havadan aramaya başlamıştır. Giden ekipler verilen koordinatlarda ve yakındaki bir zirveden görüş alanlarında enkaza rastlamadıkları bilgisini vermeleri üzerine havadan arama yapan helikopterden bilgi beklenmeye başlanmıştır. Sisten ötürü zaman zaman ara verilen havadan arama sonucu da enkazın yeri tespit edilememiş ve Kartalkaya bölgesinden getirilecek olan kar motorları ile aramaya devam etme kararı alınmıştır.

Saat 11:00 da Fransa’dan tespit edilen ELT (emergency location transmitter) sinyaliyle yeni koordinatlar tespit edilmeye başlanmıştır. Harita üzerinde işaretleme yapılırken Saat 11:30 da sinyallerin teyidi gelmiş ve hareket planlaması yapılmaya başlanmıştır. Saat 11:45’de genelkurmay helikopterinin enkazı bulduğu ve ex oldukları belirlenen kazazedelerin tahliyesine başladığı bilgisi alınmış bunun üzerine operasyonun sonlandırılmasına karar verilmiştir.

Saat 17.00 da merkeze dönülerek operasyon sonlandırılmıştır.

Hakan Korkut
AKUT Ank. Ekip Lideri


DESTEK VERENLER